لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۹ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۲۰:۱۶

اسناد پاناما؛ پلیس سوئیس دفاتر اتحادیه فوتبال اروپا را تفتیش کرد


اتحادیه فوتبال اروپا می‌گوید که پلیس سوئیس روز چهارشنبه ۱۸ فروردین دفاتر آن را مورد تفتیش قرار داده و قراردادهای مربوط به حق پخش تلویزیونی مسابقات فوتبال اروپا با یک شرکت درگیر در پرونده رسوایی مالی فیفا را تسلیم آنان کرده است.

رسانه‌ها روز سه‌شنبه گزارش دادند که یوفا حق پخش تلویزیونی مسابقات فوتبال اروپا در سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۹ را به پیر هوگو و ماریانو جینکیس، صاحبان شرکت «کراس تریدینگ» که در یکی از گریزگاه‌های مالیاتی ثبت شده بود فروخته است و این شرکت نیز آن را به سه برابر قیمت به تلویزیون «تله آمازوناس» اکوادور واگذار کرده است.

فیفا تایید کرده که قرارداد یاد شده از سوی جیانی اینفانتینو، رییس فعلی فیفا، که در سال ۲۰۰۶ رییس یوفا بود امضاء شده بود. خبر این واگذاری با انتشار اسناد پاناما مربوط به شرکت موساک- فونسکا در روزهای اخیر برملا شده است.

به گزارش خبرگزاری‌های آسوشیتدپرس و رویترز، یوفا روز چهارشنبه خبر داد که پلیس سوئیس با در دست داشتن حکم بازرسی، خواستار دریافت قراردادهای میان یوفا و کراس تریدینگ/ تله آمازوناس شد.

این نهاد فوتبال اروپا افزوده است که «تمام مدارک در اختیار را فراهم کرده و با پلیس فدرال سوئیس کمال همکاری را خواهیم داشت».

یوفا در عین حال هرگونه خطا از سوی خود یا جیانی اینفانتینو را رد کرده است.

پیر هوگو و ماریانو جینکیس، صاحبان شرکت «کراس تریدینگ»، از جمله چندین مقام فوتبالی در آمریکای جنوبی هستند که از سوی وزارت دادگستری آمریکا به مشارکت در فساد گسترده مالی فیفا متهم شده‌اند.

آقای اینفانتینو ماه گذشته برای هدایت فیفا در دوره جدید و نجات آن از رسوایی مالی مدیران پیشین آن به ریاست این سازمان جهانی رسید.

یوفا در بیانیه جداگانه‌ای برخی گزارش‌ها مبنی بر اینکه حق پخش تلویزیونی را زیر قیمت بازار فروخته است رد کرد. این اتحادیه گفته است که واگذاری این قرارداد به تله‌آمازوناس پس از طی شدن یک «روند باز، رقابتی و در قالب مزایده» صورت گرفته است.

طی روز‌های اخیر بیش از ۱۱ میلیون سند محرمانه از دفتر حقوقی موساک فونسکا در پاناما که جزییات عملیات مالی برای پنهان کردن پول گروه کثیری از ثروتمندان جهان را نشان می‌دهد، منتشر شده است.

XS
SM
MD
LG