لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ تهران ۱۵:۵۳

سازمان ملل قطعنامه شناسایی عاملان حملات شيميايی در سوريه را تصویب کرد


شورای امنیت سازمان ملل متحد روز جمعه ۱۶ مرداد به اتفاق آرا قطعنامه‌ای را تصویب کرد که هدف آن شناسایی مسئولان استفاده از سلاح شیمیایی در جنگ داخلی سوریه است که طی دو سال گذشته تعداد زیادی را کشته و مجروح کرده‌ است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌نویسد با وجودی که آمریکا و روسیه در مورد نحوه پایان دادن به جنگ داخلی سوریه به توافق نرسیده‌اند ولی در مورد نابود کردن و برچیدن سلاح‌های شیمیایی در این کشور توافق دارند.

با تصویب این قطعنامه گروه‌هایی که در جنگ داخلی سوریه از سلاح شیمیایی استفاده کنند مجازات خواهند شد.

یک حمله شیمیایی به مناطق مسکونی حومه شهر دمشق در روز ۲۱ اوت ۲۰۱۳ چند صد نفر تلفات به جا گذاشت. از آن زمان به بعد نیز گزارش‌های متعددی در مورد استفاده از مواد شیمیایی مثل بشکه‌های حاوی کلر که به صورت بمب پرتاب می‌شوند، منتشر شده است.

سامانتا پاور سفیر آمریکا در سازمان ملل پس از انجام این رای‌گیری گفت: «شناسایی و معرفی مسئولان این حملات مهم است».

او از اعضای شورای امنیت به خاطر گام دیگری که برای جلوگیری از کاربرد سلاح‌های شیمیایی برداشته‌اند، قدردانی کرد.

سازمان بین‌المللی منع استفاده از سلاح‌های شیمیایی وظیفه دارد وقوع حملات شیمیایی در سوریه را بررسی کند. اما نه این سازمان و نه سازمان ملل متحد برای معرفی و مجازات مسئولان این حملات اختیار قانونی ندارند.

قطعنامه‌ای که روز جمعه تصویب شد از‌ بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد می‌خواهد که در همکاری با سازمان منع استفاده از سلاح‌های شیمیایی طرح خود را برای ایجاد یک مکانیزم تحقیقاتی ارائه دهد. این نهاد تحقیقاتی مسئولان، طراحان و مجریان حملات شیمیایی در سوریه را شناسایی خواهد کرد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس یادآوری می‌کند که دو روز قبل از انجام این رای‌گیری، جان کری وزیر خارجه آمریکا و سرگئی لاورف همتای روسی او در مورد متن نهایی این قطعنامه به توافق رسیدند و ۱۳ عضو دیگر شورای امنیت نیز هیچ مخالفتی با این متن نداشتند.

دولت آمریکا از ماه‌ها پیش تلاش کرده تا شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد استفاده از مواد شیمیایی در جنگ سوریه، از جمله استفاده از بشکه‌های حاوی کلر که به شکل بمب و توسط هلی کوپتر پرتاب می‌شوند، موضع گیری کند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد در ماه مارس قطعنامه پیشنهادی آمریکا را تصویب کرد که بر اساس آن گروه‌هایی که در سوریه از سلاح و مواد شیمیایی استفاده کنند مجازات خواهند شد.

یکی از اقدامات آمریکا برگزاری جلسه غیررسمی شورای امنیت در ماه آوریل برای شنیدن شواهد عینی مربوط به حملات شیمیایی در سوریه بود.

در ماه ژوئن فعالان مدنی و پزشکان در سوریه گفتند که استفاده از ماده شیمیایی کلر افزایش یافته است. و در اواسط ماه ژوئیه گزارش‌هایی منتشر شد حاکی از آنکه گروه موسوم به خلافت اسلامی در ماه ژوئن در چند مورد علیه نیروهای کرد از گلوله‌های خمپاره و توپ حامل مواد شیمیایی استفاده کرده است.

۱۳۰۰ تن مواد شیمیایی شناسایی شده حکومت سوریه طبق توافق جامعه بین‌المللی با رژیم این کشور در سال‌های اخیر جمع آوری و نابود شده‌ است. اما سازمان منع استفاده از سلاح‌های شیمیایی در مورد وجود مواد شیمیایی اعلام نشده در سوریه در حال تحقیق است.

گاز کلر رسما جزو سلاح‌های شیمیایی محسوب نمی‌شود و جزو مواد جمع آوری شده از سوریه نبوده اما استفاده از آن به عنوان اسلحه غیرقانونی است.

XS
SM
MD
LG