لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ تهران ۱۷:۵۶

بان کی مون: تهدید مالی دلیل حذف ائتلاف سعودی از لیست سیاه


بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، روز پنجشنبه گفت که به دنبال انتشار نام ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی در فهرست سیاه عاملان کشتار کودکان یمنی، ریاض به روش‌های «غیرقابل قبول» و با اعمال فشارهای شدید تهدید کرده که پرداخت‌های خود به صندوق‌های حیاتی سازمان ملل متحد را قطع خواهد کرد.

سازمان ملل متحد روز دوشنبه اعلام کرده بود که ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی را از فهرست ناقضان حقوق کودکان حذف می‌کند و گزارشی که هفته قبل از سوی نهادهای وابسته به سازمان ملل در مورد تلفات کودکان طی جنگ یکساله یمن منتشر شد هم‌اکنون منتظر بررسی مشترک توسط این نهاد و ائتلاف نظامی است.

بان کی مون گفت تصمیم او برای حذف موقت ائتلاف کشورهای عربی به رهبری عربستان از این فهرست «یکی از دشوارترین و دردناک‌ترین تصمیم‌هایی است که گرفته‌ام» و تهدید عربستان سعودی به قطع پرداخت‌های خود به بودجه‌های سازمان ملل متحد «این نگرانی جدی را به وجود آورد که میلیون‌ها کودک دیگر در سراسر جهان به شدت از آن لطمه خواهند خورد».

او به خبرنگاران گفت تحت تأثیر کاهش امکانات مالی، «کودکانی که هم اکنون در فلسطین، سودان جنوبی، سوریه، یمن و بسیاری از کشورهای دیگر مصیبت می‌کشند وضعیت بدتری پیدا خواهند کرد».

بان کی مون افزود: «اعمال فشارهای شدید و ناروا از سوی کشورهای عضو غیرقابل پذیرش است. بررسی و تحقیق‌هایی مثل نقض حقوق کودکان اجزای ضروری و طبیعی از فعالیت سازمان ملل متحد است».

گزارش خبرگزاری رویترز می‌گوید که او مشخصا از ائتلاف کشورهای عربی به رهبری عربستان نام نبرد ولی کاملاً پیدا بود که در این اظهارنظرها منظور او این ائتلاف است.

چند روز پیش خبرگزاری رویترز گزارش داد کشورهای عربی و مسلمان متحد عربستان در مورد قرار دادن ائتلاف در فهرست سیاه به شدت به دبیرکل سازمان ملل متحد فشار می‌آورند.

به گفته دیپلمات‌ها، دولت عربستان تهدید کرده بود که پرداخت کمک‌های مالی به فلسطینیان و سایر صندوق‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد را قطع خواهد کرد.

این فهرست سیاه دولت‌ها و گروه‌های مسلحی را در برمی گیرد که در درگیری‌های مسلحانه حقوق کودکان را نقض می‌کنند.

عبدالله المعلمی سفیر عربستان سعودی در سازمان ملل چند روز پیش اعمال فشار به این نهاد را تکذیب کرده بود. او روز پنجشنبه پس از اظهار نظرهای بان کی مون بار دیگر این موضوع را تکذیب کرد.

XS
SM
MD
LG