لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۰:۰۵

اعتراض شدید به حذف نام عربستان از فهرست سیاه سازمان ملل


گزارش پیشین سازمان ملل متحد، ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی را مسئول ۶۰ درصد از کشتار کودکان یمن در یک سال گذشته دانسته بود

چند نهاد مدافع حقوق بشر در انتقادی شدیداللحن تصمیم سازمان ملل متحد برای حذف نام عربستان سعودی از فهرست سیاه ناقضان حقوق کودکان را محکوم کردند.

گزارش پیشین سازمان ملل متحد عنوان می‌کرد که ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی مسئول ۶۰ درصد از کشتار کودکان یمن در یک سال گذشته بوده است.

اما تنها چند روز پس از انتشار این گزارش سخنگوی این سازمان روز دوشنبه، ۱۷ خرداد، اعلام کرد که نام ائتلاف از این فهرست حذف شده تا بررسی‌های بیشتری درباره آن انجام شود.

به دنبال این رخداد، سازمان دیدبان حقوق بشر با انتقاد شدید از بان گی مون، دبیرکل سازمان متحد، وی را به «تقلب سیاسی» متهم کرده و گفت که او در پی اعتراضات عربستان سعودی دست به چنین اقدامی زده و ناگهانی تغییر موضع داده است.

بر اساس گزارش روزنامه بریتانیایی گاردین، سازمان عفو بین‌الملل نیز با تقبیح این تصمیم سازمان ملل متحد آن را «میدان دادن آشکار» به عربستان سعودی دانسته و تاکید کرده که چنین اقدامی به اعتبار سازمان ملل متحد لطمه می زند.

نمونه دیگری از این انتقادات را موسسه خیریه و امدادرسانی آکسفام مطرح کرده که گفته است تصمیم سازمان ملل متحد برای انکار گزارش پیشین خود «شکست اخلاقی» به شمار می‌آید.

در گزارش سازمان ملل متحد آمده بود که در جریان حملات ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی در یمن تاکنون ۵۱۰ کودک کشته و ۶۶۷ کودک دیگر زخمی شده‌اند.

اما نماینده عربستان سعودی در سازمان ملل متحد این آمار را اغراق‌آمیز خوانده و تاکید کرده بود که باید نام ائتلاف از فهرست سیاه ناقضان حقوق کودک حذف شود.

وی همچنین این گزارش را امری منفی برای گفت‌وگوهای صلح یمن دانسته بود.

به دنبال این اعتراضات، سخنگوی سازمان ملل متحد اعلام کرد که دبیرکل این سازمان با پیشنهاد عربستان سعودی برای بررسی مشترک اسناد و مدارک ارائه شده در گزارش مربوط به کشتار کودکان یمن موافقت کرده و تا نتیجه این تحقیقات اعلام شود، اسم ائتلاف از پیوست گزارش حذف می‌شود.

XS
SM
MD
LG