لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱ مهر ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۱۸

یک تفنگدار دریایی آمریکا در جریان عملیات علیه افراطیون سومالی کشته شد


ارتش ایالات متحده روز جمعه ۱۵ اردیبهشت اعلام کرد که یک تفنگدار دریایی این کشور در جریان عملیاتی علیه گروه افراطی اسلامگرای الشباب در سومالی کشته شد.

این نخستین مورد از مرگ یک نظامی آمریکا در سومالی از سال ۱۹۹۳ به این سو است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، در بیانیه فرماندهی ارتش آمریکا برای بخش آفریقا آمده است که این تفنگدار دریایی پنجشنبه شب در جریان عملیاتی نزدیک «بری» در ۶۴ کیلومتری غرب موگادیشو، پایتخت سومالی، جان باخت.

دو سرباز دیگر آمریکا نیز در این عملیات زخمی شده‌اند.

این بیانیه می‌افزاید که ارتش آمریکا در حال مأموریت برای دادن مشاوره و کمک به ارتش سومالی است.

هم ارتش آمریکا و هم سومالی طی هفته‌های اخیر از تلاش‌های تازه علیه گروه افراطی الشباب خبر داده‌اند. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، گسترش عملیات نظامی علیه این گروه را تصویب کرده است که شامل حملات هوایی علیه مواضع آنها و همچنین اعلام بخش‌هایی از جنوب سومالی به عنوان مناطق فعال درگیری می‌شود.

یک مقام امنیتی سومالی با تأیید عملیات نظامی ارتش ایالت متحده گفت که نیروهای آمریکایی پنجشنبه شب با استفاده از بالگرد به یک مخفیگاه الشباب در نزدیکی پایتخت حمله کرده و با شبه‌نظامیان این گروه درگیر شدند.

او که نخواست نامش فاش شود، افزود که بالگردهای آمریکایی سربازان را در نزدیکی روستای دارالسلام پیاده کردند تا شبه‌نظامیان افراطی را در این منطقه دستگیر کرده یا بکشند.

این مقام سومالیایی از مقاومت شدید شبه‌نظامیان علیه سربازان خبر داده است.

محمد عبدالهی، رئیس‌جمهوری آمریکایی- سومالیایی سومالی، ماه گذشته عملیات جدیدی را علیه الشباب آغاز کرد که مقرشان در سومالی است ولی ادعا کرده‌اند که در حملات متعدد در شرق آمریکا دست داشته‌اند.

ارتش آمریکا نیز ماه گذشته خبر داد که شماری از نیروهای نظامی خود را به سومالی اعزام می‌کند که اعزام این نیروها به شاخ آفریقا ظرف دو دهه گذشته بی‌سابقه است.

فرماندهی ارتش آمریکا برای آفریقا گفته است که اعزام نیروهای نظامی به این منطقه برای آموزش ارتش سومالی است.

گروه الشباب در واکنش به این تحرکات اعلام کرده است که عملیات‌های خود را تشدید می‌کند.

آسوشیتدپرس می‌گوید ارتش سومالی تحت فشار زیادی است تا کنترل کامل این کشور را پیش از خروج نیروهای پاسدار صلح در پایان سال ۲۰۲۰ از سومالی برعهده گیرند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG