لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۱۴:۴۸

۱۵۰ شورشی در حمله پهپاد آمریکا به اردوگاه الشباب سومالی کشته شدند


وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، روز دوشنبه ۱۷ اسفند اعلام کرد که در جریان حمله یک پهپاد ایالات متحده به اردوگاه آموزشی گروه الشباب در سومالی بیش از ۱۵۰ نفر از اعضای این گروه شورشی کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، جف دیویس از سخنگویان پنتاگون گفته که منابع اطلاعاتی اشاره کرده بودند که الشباب در حال آماده‌سازی خود در اردوگاه «راسو» برای انجام یک حمله بزرگ است که هدف آن نیز احتمالا نیروهای آفریقایی یا آمریکایی بوده است.

به گفته وی، ارتش آمریکا هفته‌ها بود که این اردوگاه را زیر نظر داشت و عملیات پهپاد ایالات متحده در اوایل هفته صورت گرفت.

آقای دیویس افزوده است: مشخص بود که آموزش نیروهای این اردوگاه پایان یافته و فاز عملیاتی یک حمله احتمالی در حال آغاز شدن بود.

به گفته این سخنگوی پنتاگون، اردوگاه یاد شده در ۱۹۵ کیلومتری شمال موگادیشو، پایتخت، قرار داشت که در این عملیات از بین رفت.

وی اظهار داشت: «این عملیات باعث کاهش توانایی این گروه برای دنبال کردن مقاصد خود در سومالی خواهد شد که از جمله آن‌ها، به خدمت گرفتن نیروهای جدید، ایجاد پایگاه و برنامه‌ریزی برای انجام حمله علیه نیروهای آمریکایی و اتحادیه آفریقا در این کشور است».

گروه الشباب که با القاعده در ارتباط است، مسئول یکسری حملات و بمبگذاری‌ها از جمله کار گذاشتن بمبی در یک هواپیما در ماه گذشته است که موجب فرود اضطراری آن در موگادیشو شد.

الشباب در سال ۲۰۱۱ با کمک نیروهای حافظ صلح اتحادیه آفریقا از پایتخت به عقب رانده شد ولی همچنان به عنوان یک نیروی شورشی قدرتمند در سومالی حضور دارد.

روز دوشنبه همچنین یک بمب کار گذاشته در یک لپ‌تاپ در قسمت بازرسی فرودگاه بلدوین، ۳۲۵ کیلومتری شمال پایتخت، منفجر شد که شش زخمی برجای گذاشت.

به گفته پلیس، این دومین بمبگذاری طی هفته‌های اخیر علیه مسافران بوده است.
هنوز هیچ فرد یا گروهی مسوولیت این اقدام را برعهده نگرفته است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، گروه الشباب ماه گذشته مسوولیت یک بمبگذاری در این فرودگاه را به عهده گرفت که باعث ایجاد حفره‌ای در یک هواپیمای مسافربری، کمی پس از برخاستن از باند شد.

XS
SM
MD
LG