لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۰۰

آمریکا از کشته شدن شش نیروی الشباب سومالی توسط پهپادها خبر داد


گروه الشباب هنوز برای حکومت مرکزی ضعیف سومالی یک خطر جدی است.

منابع نظامی آمریکا روز چهارشنبه ۲۲ شهریور گفتند که بر اثر حملات پهپادهای این کشور به جنوب سومالی شش نفر از نیروهای الشباب کشته شده‌اند. این عملیات بخشی از تشدید مبارزه علیه خطرناک‌ترین گروه اسلامگرای تندرو در آفریقاست.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، سر فرماندهی نیروهای آمریکا در آفریقا روز چهارشنبه در بیانیه‌ای گفت این حمله در ۲۶۰ کیلومتری جنوب موگادیشو پایتخت سومالی روی داده است.

در این بیانیه برخلاف موارد قبلی جزییات دقیقی در مورد محل حمله ارائه نشد.

یک سخنگوی نیروهای آمریکایی در آفریقا به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: «ارزیابی ما این است که در اطراف محل حمله هیچ غیرنظامی نبوده است». ولی جزییات بیشتری در مورد نفرات کشته شده الشباب ارائه نداده است.

از زمانی که دونالد ترامپ تشدید عملیات علیه گروه الشباب را تصویب کرد نیروهای آمریکایی حملات خود را به این گروه در سومالی افزایش داده‌اند. آمریکا می‌گوید این حمله اخیر در هماهنگی با حکومت سومالی انجام شده است.

هفته گذشته نیز آمریکا اعلام کرد بر اثر دو حمله جداگانه پهپادهای اين کشور چهار نفر از نیروهای الشباب کشته شده‌اند.

الشباب که در سال‌های اخیر توسط نیروهای دولتی سومالی و نیروهای چند ملیتی کشورهای آفریقایی از شهرها بیرون رانده شده است، مناطق روستایی وسیعی را در کنترل خود دارد. این گروه هنوز برای حکومت مرکزی ضعیف سومالی یک خطر جدی است و در کشورهای همسایه به خصوص کنیا حملات مرگباری انجام داده است.

دولت‌های آمریکا و سومالی طی هفته اخیر گفتند که در جریان حملات آنها یکی از رهبران الشباب که مسئول طراحی و اجرای حملات مرگبار در موگادیشو بوده، کشته شده است. در شهر موگادیشو نقاط مهمی مثل هتل‌ها و پست‌های نظامی هدف بمبگذاری‌های این گروه بوده‌اند.

اما همزمان در مورد تلفات غیرنظامی نیز ابراز نگرانی شده است. به گفته مقامات دولتی، ماه گذشته در جریان حمله نیروهای دولتی سومالی و نیروهای خارجی به یک روستا در جنوب این کشور حداقل ۱۰ غیرنظامی از جمله چند کودک کشته شدند.

در آن زمان دولت آمریکا اعلام کرد از یک عملیات ضد تروریستی حمایت کرده و وعده داد گزارش‌های مربوط به مرگ غیرنظامیان را بررسی کند.

الشباب یک گروه اسلامگرای تندرو و وابسته به القاعده است که برای سرنگونی حکومت مرکزی سومالی که مورد حمایت غرب است می‌جنگد.

این گروه از سال ۲۰۱۱ که از شهر موگادیشو بیرون رانده شد هنوز هم در نواحی مرکزی و جنوبی سومالی فعال است و به حملات تروریستی و مرگبار خود در این کشور و کشورهای همسایه ادامه می‌دهد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG