لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۲:۰۶

نگرانی آمريکا از «توطئه های بيشتر» نيروی قدس سپاه پاسداران


سفارت عربستان در واشینگتن که مقام های آمریکایی می گویند عوامل وابسته به ایران قصد داشتند تا آنجا را منفجر کنند.
سه مقام آمريکايی گفته اند: واشينگتن بر اين باور است که نيروی قدس سپاه پاسداران به صورت تهاجمی فعاليت خود را در ورای مرزهای ايران افزايش داده است و احتمال دارد در صدد توطئه هايی فراتر از طرح ترور سفير عربستان سعودی در آمريکا باشد.

مقام های قضايی و امنيتی آمريکا هفته گذشته اعلام کردند توطئه ترور سفير عربستان در واشينگتن را کشف و خنثی کرده اند. انتشار اين خبر تنش گسترده ای ميان ايران و آمريکا برانگيخت و واشينگتن با اشاره به يکی از متهمان اين «توطئه» به نام غلام شکوری، نيروی قدس سپاه پاسداران را متهم کرد که در طراحی و اجرای آن دخالت مستقيم داشته است.

خبرگزاری رويترز در گزارشی به نقل از يک مقام آمريکايی که نام وی و ديگر مقام های طرف گفت و گو با آن را فاش نکرده، نوشته است: «آنها (نيروی قدس) تهاجمی تر شده است... نه تنها در عراق بلکه در سطح جهانی.»

مقام های آمريکايی مدت زمان طولانی است که نيروی قدس را متهم می کنند از شبکه های مختلف برای حمله به نيروهای آمريکايی در عراق، افغانستان و ساير نقاط جهان استفاده می کند. اين نيروی نظامی همچنين در کشورهای لبنان، سوريه و کشورهای حاشيه خليج فارس نيز دارای نفوذ زيادی است.

خبرگزاری رويترز می نويسد که بسياری از کارشناسان امور ايران با ديده ترديد و شک به اتهام های آمريکا عليه ايران مبنی بر دست داشتن آن در توطئه ترور سفير عربستان نگاه می کنند. جمهوری اسلامی ايران نيز اين اتهام ها را «ساختگی و بچگانه» خوانده است.

مقام های آمريکايی که طرف گفت و گو با خبرگزاری رويترز بوده اند حاضر نشدند جزئيات بيشتری از آنچه که «توطئه ايران» خوانده شده است، ارائه دهند اما تاکيد کرده اند که اظهارات آنها بر اساس شواهد است تا گمانه زنی و تحليل.

مقام دوم آمريکا که طرف گفت و گو با رويترز بوده، گفته است: «اين توطئه ها صرفا روياهای تصور شده از سوی نيروی قدس نيست. در واقع، آنها برنامه ريزی شده هستند.»

مقام سوم آمريکايی نيز اظهار عقيده کرده که بی پروايی در تلاش برای ترور عادل الجبير، سفير عربستان در واشينگتن، نشان می دهد که نيروی قدس «ممکن است در ساير عمليات ها دست داشته باشد.»

اين سه مقام آمريکايی می گويند که به اعتقاد آنها، نيروی قدس حوزه نفوذ خود را در سال های اخير گسترش داده است و کنترل بيشتری بر سياست خارجی جمهوری اسلامی ايران دارد.

رويترز می نويسد که قاسم سليمانی، فرمانده نيروی قدس، اين تشکيلات نظامی را در مسير توسعه نفوذ ايران در خاورميانه از جمله حمايت از گروه های عراقی برای مقابله با نيروهای آمريکايی، هدايت می کند.

يک مقام نظامی آمريکايی که کارشناس امور ايران است به اين خبرگزاری گفته است: «برتری وی (قاسم سليمانی) در نيروی قدس انکار ناپذير است و او در قبال هر آنچه که اين نيرو انجام می دهد مسوول است.»

کريم سجادپور، کارشناس موسسه کارنگی برای صلح بين االمللی در واشينگتن، قاسم سليمانی را به عنوان «مرد قدرتمند شماره دو ايران پس از رهبر جمهوری اسلامی»، آيت الله خامنه ای، معرفی کرده است.

ايالات متحده آمريکا نيروی قدس سپاه پاسداران را به دخالت در حملات گسترده عليه نيروهای آمريکايی در عراق طی تابستان سال جاری متهم کرده است که ماه ژوئن گذشته را از سال ۲۰۰۸ به مرگبارترين ماه برای ارتش آمريکا تبديل کرده است.

مقام نخست آمريکايی در گفت و گو با رويترز تاکيد کرده که طی سال های اخير، نيروی قدس تحت فرماندهی قاسم سليمانی «در بسياری از مناطق» دخالت کرده است.

ولی نصر، استاد سياست های بين المللی در دانشگاه «تافت» با اشاره به دخالت های ايران در کشورهای سوريه، عراق، لبنان و افغانستان می گويد که توطئه مورد اشاره آمريکا، «فراتر از رفتار تهاجمی ايرانی ها در هر جای ديگری است.»
XS
SM
MD
LG