لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۰۹:۴۸

طرح تشدید تحریم‌های ایران در کمیته بانکی سنای آمریکا تصویب شد


کمیته بانکی سنای آمریکا روز پنجشنبه، ۹ بهمن، با اکثریت آراء طرحی را به تصویب رساند که بر اساس آن، اگر مذاکرات ایران با شش قدرت جهانی بر سر برنامه هسته‌ایش تا پایان ماه ژوئن به نتیجه نرسد تحریم‌های تهران تشدید خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این طرح با ۱۸ رای موافق در مقابل چهار رای مخالف به تصویب اعضای کمیته بانکی سنای آمریکا رسید.

این گزارش می‌افزاید: با این حال انتظار نمی‌رود که طرح یاد شده حداقل تا روز ۲۴ مارس در سنا به رای گذاشته شود.

گروهی از سناتورهای آمریکایی به دنبال تهدید باراک اوباما، رییس جمهوری ایالات متحده، مبنی بر وتوی طرح تشدید تحریم‌های ایران در جریان مذاکرات اعلام کردند که به مدت دو ماه طرح خود را به تاخیر می‌اندازند تا طرفین مذاکره به توافقی دیپلماتیک دست پیدا کنند.

تنها چهار سناتور دمکرات شامل شرود براون، جک رید، جف مرکلی و الیزابت وارن به طرح کمیته بانکی سنا رای منفی دادند. طرح یاد شده از سوی سناتور جمهوریخواه مارک کرک و سناتور دمکرات رابرت منندز ارائه شده بود.

شش سناتور دیگر دمکرات همراه با ۱۲ سناتور جمهوریخواه به طرح یاد شده رای مثبت دادند.

رابرت منندز پس از رای گیری کمیته بانکی سنا گفت: «این مصوبه تا حدودی هدف نهایی ما را تامین می‌کند که همانا جلوگیری از دستیابی ایران به توانایی ساخت سلاح هسته‌ای است».

وی گفت انتظار دارد در صورتی که مصوبه یاد شده در «زمان مناسب» خود به سنا آورده شود، مورد حمایت وسیع سناتورهای هر دو حزب دمکرات و جمهوریخواه قرار گیرد.

سناتور دمکرات شرود بروان، پیشتر از اعضای کمیته یاد شده خواسته بود که تا پایان ماه ژوئن برای تشدید تحریم‌های ایران دست نگهدارند.

ایران و شش قدرت جهانی شامل آمریکا، روسیه، چین، فرانسه و بریتانیا همراه با آلمان، پس از ۱۸ ماه مذاکره در دوران ریاست جمهوری حسن روحانی، توافق کردند که تا پایان ماه مارس به تفاهم سیاسی درباره نحوه حل و فصل ابهامات برنامه هسته‌ای ایران برسند و تا روز ۳۰ ژوئن، توافق جامع میان طرفین به امضاء برسد.

آن گونه که عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران، پس از مذاکرات روز پنجشنبه خود با همتایان آلمانی، بریتانیایی و فرانسوی‌اش گفته است: «هرچه به جزئیات نزدیک‌تر می‌شویم اختلاف نظر‌ها بیشتر می‌شود».

وی با این حال به خبرگزاری ایرنا گفته است: «تلاش بر این است که تا ماه مارس به توافق اولیه سیاسی برسیم».

XS
SM
MD
LG