لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۲۳

ولایتی: بشار اسد دستور تاسیس واحدهای دانشگاه آزاد در همه شهرهای سوریه را داده


بر اساس اعلام واحد بین‌الملل دانشگاه آزاد، این دانشگاه چهار «واحد برون‌مرزی» در افغانستان، لبنان، امارات و آکسفورد دارد.

رئیس هیات موسس و امنای دانشگاه آزاد اسلامی ایران اعلام کرد که بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه، دستور تاسیس واحدهای این دانشگاه را در تمام شهرهای این کشور صادر کرده است.

به گزارش وب سایت باشگاه خبرنگاران جوان وابسته به صداوسیما، علی اکبر ولایتی روز سه‌شنبه ۲۶ دی گفت که در نامه‌ای به بشار اسد آمادگی دانشگاه آزاد اسلامی برای تأسیس شعبه درسوریه را اعلام کرده است.

به گفته آقای ولایتی، رئیس‌جمهوری سوریه نیز دستور تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی در تمام شهرهای این کشور را صادر کرده است.

آقای ولایتی همچنین اعلام کرد که دانشگاه آزاد بر اساس تفاهمنامه قبلی با دولت عراق در شهرهای کربلا، نجف، بغداد، بصره و اربیل شعبه تاسیس خواهد کرد.

بر اساس اعلام واحد بین‌الملل دانشگاه آزاد، این دانشگاه چهار «واحد برون مرزی» در افغانستان، لبنان، امارات متحده عربی و آکسفورد دارد.

طرح دانشگاه آزاد اسلامی برای ایجاد واحدهای دانشگاهی در سوریه در حالی است که بر اثر جنگ داخلی در این کشور تعدادی از دانشگاه‌های این کشور تخریب شده است.

همچنین بر اساس آمار یونیسف، از هر چهار مدرسه در سوریه یکی یا آسیب دیده یا تخریب شده و یا مورد استفاده‌های دیگر قرار می‌گیرد.

بر اساس این آمار، همچنین بیش از ۴۰ درصد از دانش آموزانی که در سوریه مانده‌اند، به مدرسه نمی‌روند و تقریبا یک‌چهارم معلمان کشور محل خدمت خود را ترک کرده‌اند.

جنگ داخلی سوریه که از سال ۲۰۱۱ شروع شده است، تاکنون بیش از نیمی از جمعیت ۲۲ میلیونی این کشور را آواره و بی‌خانمان کرده است.

ایران در سال‌های گذشته کمک‌های مالی زیادی به سوریه کرده‌ است که از جمله آنها ایجاد دو خط اعتباری یک میلیارد دلاری و ۳.۶ میلیارد دلاری برای صادرات کالا به این کشور است.

ایران و سوریه همچنین توافق‌نامه‌های متعددی را در زمینه سرمایه‌گذاری در حوزه نفت، برق، انرژی و دیگر حوزه‌های صنعتی به امضا رسانده‌اند.

خبرگزاری بلومبرگ سال ۹۴ بر اساس برآورد‌ها و تحقیقات اعلام کرده بود که تهران سالانه شش میلیارد دلار هزینه حکومت اسد می‌کند و در مواردی این کمک مبلغی تا ۱۵ میلیارد دلار را در بر گرفته‌ است.

با این حال حسین سلاح ورزی نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران روز سوم آذر اعلام کرد که با وجود اختصاص یک خط اعتباری یک میلیارد دلاری به سوریه از سوی جمهوری اسلامی، این کشور «محدودیت‌هایی» برای واردات اجناس ایرانی ایجاد کرده‌ است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG