لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ تهران ۰۳:۴۱

آمار شرکت‌کنندگان در انتخابات اخیر ونزوئلا «دستکاری شده‌ است»


آمار مربوط به تعداد شرکت‌کنندگان در انتخابات اخیر مجلس قانون اساسی ونزوئلا دستکاری شده‌ است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اسمارتمتیک، شرکتی که از سال ۲۰۰۴ با دولت ونزوئلا برای بروز رسانی و تغییر سیستم رای‌گیری این کشور فعالیت می‌کند، روز چهارشنبه ۱۱ مرداد اعلام کرد که تعداد رای‌‌دهندگان دستکم یک میلیون بیشتر از تعداد واقعی اعلام شده است. سیستم رای‌گیری درکشور ونزوئلا الکترونیکی است.

آنتونیو موگیشا، مدیر عامل اسمارتمتیک، در یک نشست خبری در لندن با اعلام این خبر گفت که «بی‌شک» آمار شرکت‌‌کنندگان در انتخابات اخیر مجلس قانون اساسی، دستکاری شده است.

وی اظهار داشت: «ما تخمین می‌زنیم که تفاوت بین میزان واقعی آرا و آنچه که مقامات ونزوئلا اعلام کردند، دستکم یک میلیون رای باشد».

اسمارتمتیک فناوری‌های مربوط به سیستم‌های الکترونیکی رای‌گیری را به کشورهای مختلف ارائه می‌کند.

آقای موگیشا از پاسخ مستقیم به این سوال که آیا این دستکاری، نتیجه انتخابات را تغییر داده است یا نه، خودداری کرد. دولت ونزوئلا گفته است که ۸.۱ نفر در این انتخابات رای داده‌اند.

آقای موگیشا در این نشست خبری گفت که احتمالا مقامات ونزوئلا از صحبت‌های وی خشنود نخواهند بود. او اعلام کرد که هنوز شواهد مربوط به این دستکاری را به شورای انتخابات ونزوئلا تحویل نداده است.

منتقدان دولت نیکلاس مادرو، رییس‌جمهوری ونزوئلا، این انتخابات را نامشروع خوانده و آن را وسیله‌ای برای دادن قدرت بیشتر به مادرو برای بازنویسی قانون اساسی و کم رنگ کردن نقش مجلس‌ که با دولت مخالف است‌ خوانده‌اند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG