لینک‌های قابلیت دسترسی

پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶ تهران ۱۱:۴۹

هشدار ایران به گردشگران خارجی درباره نوع حجاب


سالانه هزاران گردشگر خارجی از آثار تاريخی و باستانی ايران بازديد می کنند و بر اساس قوانين جمهوری اسلامی ناچار هستند که در زمان حضور در ایران، پوشش مانتو و روسری داشته باشند.

نيروی انتظامی جمهوری اسلامی روز دوشنبه به گردشگران خارجی هشدار داد که هنگام سفر به ايران بايد قوانين اسلامی را در زمينه نوع پوشش رعايت کند.


حسين ساجدی نيا، جانشين فرمانده انتظامی تهران بزرگ گفته است که «به آژانس های مسافرتی اعلام کرده ايم که به توريست ها تذکر دهند و قوانين کشور ما را به آنها بگويند.»


براساس گزارش خبرگزاری دانشجويان ايران، ايسنا، وی اظهار داشت که « تاکنون مورد خاصی نداشته ايم و تنها چند مورد تذکر ارشادی داده شده است.»


سالانه هزاران گردشگر خارجی از آثار تاريخی و باستانی ايران بازديد می کنند و بر اساس قوانين جمهوری اسلامی ناچار هستند که در زمان حضور در ایران، پوشش مانتو و روسری داشته باشند.


نيروی انتظامی جمهوری اسلامی از اوايل ارديبهشت ماه طرح ضربتی سراسری برای مقابله با آنچه « بدحجابی» خوانده شده در شهرهای بزرگ ايران شروع کرده است.


از ابتدای اين طرح که وارد دهمين روز اجرای آن شده است، به گفته رييس پليس ايران، بيش از هزار نفر دستگير شده اند که ۸۴ نفر آنها به مراجع قضايی معرفی شده اند. اين درحالی است که جانشين فرمانده انتظامی تهران از معرفی کمتر از ۲۰ نفر به مراجع قضايی خبر داده است.


از ابتدای طرح موسوم به «مبارزه با بدحجابی» که وارد دهمين روز اجرای آن شده است، به گفته رييس پليس ايران، بيش از هزار نفر دستگير شده اند که ۸۴ نفر آنها به مراجع قضايی معرفی شده اند. اين درحالی است که جانشين فرمانده انتظامی تهران از معرفی کمتر از ۲۰ نفر به مراجع قضايی خبر داده است.

به گفته رييس پليس ايران،همچنين ۷۰۰ دستگاه خودرو نيز به اتهام آنچه «ايجاد مزاحمت برای نواميس» اعلام شده، توقيف شدند.«يک طرح بيشتر نداريم»


سردار ساجدی نيا، جانشين فرمانده انتظامی تهران، همچنين گفته که در «طرح ارتقای امنيت اخلاقی» چيزی به نام مرحله دوم نداريم و از روز دوشنبه «علاوه بر گشت های ثابت که در ميادين مستقر هستند، گشت هايی نيز به طور سيار در قالب دو خودروی سواری و يک خودروی هايس به گشت زنی در خيابان ها پرداخته و به افراد بدحجاب ارشاد می دهند و متخلفان را با خودرو به پايگاه های مشخص منتقل می کنند.»


وی مدعی شد که اجرای طرح « مقابله با بدحجابی» خواست مردم ايران بوده، «به طوری که در يک مورد مشاهده کرديم شهروندان به ماموران ارشادی مراجعه کرده و به آنها گل و شيرينی می دادند.»


اين مقام پليس تهران همچنين به فعاليت زنان روسپی در سطح شهر تهران اشاره کرده و آنها را «مانکن» خوانده است.نيروی انتظامی جمهوری اسلامی از اوايل ارديبهشت ماه طرح ضربتی سراسری برای مقابله با آنچه « بدحجابی» خوانده شده در شهرهای بزرگ ايران شروع کرده است.

به گفته وی، « خانه هايی در سطح شهر تهران وجود دارد که زنها به آنجا رفته و به حالت مانکن از آنجا خارج شده و پس از گشتن در سطح شهر به آن خانه ها بازگشته و پول دريافت می کنند.»


آقای ساجدی نيا به موضوع برخورد با فروشگاه های لباس نيز اشاره کرده و گفته است که تمامی لباس ها در فروشگاه ها بايد برچسب داشته باشند، در غير اين صورت با فروشگاه برخورد می شود.وی اظهار داشت که «از ۱۶ هزار فروشگاه لباس بازديد شد که از اين بين به بيش از چهار هزار فروشگاه تذکر داده شد.»


جانشين فرمانده نيروی انتظامی تهران افزوده که « در بخش دوزندگان و فروشندگان پوشاک نگرش جديدی در اين اصناف ايجاد کرديم، به طوری که بيش از دو هزار فروشگاه پوشاک، پيشگام خريد لباس های مناسب از دوزندگان لباس های عادی شدند.»


به گفته وی، « تنها قوه قضاييه و نيروی انتظامی پشت اين طرح است و ساير نهادها نيز حمايت خود را اعلام کرده اند.»انتقادهای حکومتی و غير حکومتی


اظهارات اين مقام انتظامی درباره پشتيبانی قوه قضاييه از طرح موسوم به «مبارزه با بدحجابی» در حالی منتشر می شود که چند روز پس از آغاز اين طرح، رييس قوه قضائيه جمهوری اسلامی در اظهاراتی به کشاندن پای زنان و دختران به کلانتری ها انتقاد کرد و گفت«کشاندن پای زنان و جوانان به کلانتری غير از ضرر اجتماعی منفعتی ندارد.»


از محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری اسلامی ايران به عنوان يکی از حاميان طرح نيروی انتظامی نام برده می شود تا جايی که وی سه روز پيش و در جلسه شورای عالی جوانان، دشمنان را مسبب رواج بی حجابی در ايران دانست.


محمود هاشمی شاهرودی همچنين گفت: «خيلی اوقات برخوردهای شديد جواب عکس می‏دهد. هم قضات و هم بخش‏های اجرايی به‏ خصوص نيروی انتظامی بايد دقت کنند تا در تب و تاب برخورد، کاری نشود که نتيجه عکس دهد.»

همچنين روزنامه همبستگی، در شماره روز دوشنبه خود انتقاد آيت الله موسوی اردبيلی، از مراجع تقليد در قم، از نيروی انتظامی را منعکس کرده و به نقل از وی نوشته که «طرح برخورد با مفاسد را ادامه ندهيد.»


به نوشته اين روزنامه، آقای موسوی اردبيلی گفته که «برخی دانسته يا ندانسته افکار خود را به نام اسلام و پيامبر به خورد مردم داده و آنان را نسبت به دين بدبين می کنند.»


وی با انتقاد از عملکرد ناموفق نيروی انتظامی در برخورد با مفاسد در اوايل انقلاب خطاب به فرمانده پليس ايران گفته که «اين طرح در اوايل انقلاب اجرا شد اما عملکرد خوبی نداشت، شما آن را ادامه ندهيد.»


فرمانده نيروی انتظامی تهران بزرگ در روزهای اخير با سفر به قم، به عنوان مذهبی ترين شهر ايران، درصدد جلب حمايت مراجع تقليد از طرح ارتقای امنيت اجتماعی برآمده بود.


از محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری اسلامی ايران به عنوان يکی از حاميان طرح نيروی انتظامی نام برده می شود تا جايی که وی سه روز پيش و در جلسه شورای عالی جوانان، دشمنان را مسبب رواج بی حجابی در ايران دانست.


احمدی نژاد گفت « دشمنان می خواهند عده ای را با ظاهر نامناسب در جامعه راه بيندازند و پس از برخورد با آن ها، تبليغ کنند که در ايران با جوانان برخورد می شود و خمودی و یأس بين جوانان به وجود بياورند.»


همچنین نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران جمهوری اسلامی اعلام کرد که سپاه از اقدام نیروی انتظامی در برخورد با آنچه که «ناهنجاری های فرهنگی» توصیف کرد حمایت می کند.


وی اظهار داشت که «نیروی انتظامی در این زمینه با باندها و گروه ها و عناصر شرور در جامعه برخورد می کند و سپاه به عنوان یک نهاد انقلابی از این حرکت حمایت می کند.»


XS
SM
MD
LG