لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹ تهران ۱۶:۱۸

استقبال اسراییلی ها از نامزدی هیلاری کلینتون


خانم کلینتون، سناتور ایالت نیویورک

اعلام نامزدی هيلاری کلينتون، سناتور دمکرات نيويورک برای انتخابات رياست جمهوری سال ۲۰۰۸ آمريکا ، با استقبال شماری از سياستمداران، از احزاب مختلف اسرایيل روبرو شده است.


از زمانی که خانم کلينتون، در کنار خانم سوها عرفات ، همسر ياسر عرفات، قرار گرفت و سخنان خانم عرفات را در نکوهش شديد اسرایيل تایيد کرد، تا زمان حال که خانم کلينتون به يکی از ياران اسرائيل در صحنه های جهانی مبدل شده، سالها سپری شده است.


خانم کلينتون آن زمان که همسرش تازه در آغاز دوره اوليه رياست جمهوری بود، پی برد که نبايد حمايت يهوديان ايالات متحده را از دست بدهد. وی با پشتيبانی يهوديان آمريکا، که بيش از سه ميليون نفر آنان در نيويورک زندگی می کنند، از سوی مردم اين ايالت به سناتوری رسيد.


به رغم برخی انتقادها که دولت های اسرائيل در زمان رياست جمهوری آقای بيل کلينتون ازاو به عمل می آوردند و اشتياق وی را برای ياری دادن گفت وگوهای صلح اسرائيل با کشورهای عرب و فلسطينی ها، گاه «دخالتهای زياده از حد» تلقی می کردند، بيش از ۷۰ درصد از يهوديان آمريکائی همواره به حزب دمکرات رأی داده اند، که اين امر، در انتخابات اخير ميان دوره ای کنگره آمريکا نيز صادق بود.


سيلوان شالوم، وزير خارجه پيشين اسرایيل و عضو حزب ليکود، روز یکشنبه در مصاحبه با راديوی ملی اسرایيل گفت: سناتور هيلاری کلينتون در صورت رسيدن به رياست جمهوری ، نظر به پشتيبانی گسترده يهوديان آمريکا از وی، در کنار اسرایيل خواهد ايستاد.


سناتور کلينتون در ماه های اخير در چند تظاهرات و تجمع بزرگ يهوديان، از جمله عليه اظهارنظرهای يهودستيزانه آقای احمدی نژاد، سخنرانی کرده بود.


دانی ايالون، که تا دو ماه پيش سفير اسرایيل در ايالات متحده بود به روزنامه «يديعوت اخرونوت» گفت: اگر خانم کلينتون بر مسند رياست جمهوری آمريکا تکيه بزند، اسرایيل يک پشتييان جدی ديگر در کاخ سفيد خواهد داشت.


آقای ايالون در عين حال ارزيابی کرد که خانم کلينتون برنامه های جديدی را در قبال خاورميانه به اجرا بگذارد، حتی اگر در برخی موارد با ديدگاه های اسرایيل در تضاد باشد.


همزمان، چند تن ديگر از نامزدهای انتخابات رياست جمهوری آمريکا قصد دارند که به اسرایيل سفر کنند.


قرار است این نامزدها در نشست های مرکز مطالعات استراتژيک هرتسليا سخنرانی کنند. ميت رومنی فرماندار پيشين از حزب جمهوريخواه، جان ادواردز، سناتور سابق دمکرات و نيوت گينگريج ، عضو پيشين حزب جمهوريخواه مجلس نمايندگان، افزون بر سخنرانی در همايش هرتسليا که بخش مربوط به سياست های منطقه ای و بين المللی آن از روز سه شنبه آغاز می شود، با رهبران احزاب مختلف اسرایيل ديدار می کنند.


موضوع اصلی اين همايش نيز همانند سال گذشته، چالشی است که پيشبرد برنامه های هسته ای جمهوری اسلامی ايران برای اسرایيل ايجاد کرده است.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG