لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۰:۴۸

کاخ سفید: اوباما لایحه لزوم موافقت کنگره با توافق جامع با ایران را وتو می‌کند


سخنگوی کاخ سفید می‌گوید: باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، لایحه سناتور لیندزی گراهام و باب کورکر که بر اساس آن، هرگونه توافق جامع با ایران را منوط به تصویب کنگره می‌کند وتو خواهد کرد.

جاش ارنست روز پنجشنبه ۹ بهمن به خبرنگاران گفت: این لایحه یک «سابقه زیانبار» ایجاد می‌کند که «تاثیر بسیار منفی» بر مذاکرات هسته‌ای ایران بر جای خواهد گذاشت.

اظهارات سخنگوی کاخ سفید ساعاتی پس از آن بیان می‌شود که کمیته بانکی سنای آمریکا لایحه مشابهی را درباره برنامه هسته‌ای ایران به تصویب رساند که بر اساس آن، در صورتی که تهران و شش قدرت جهانی تا پایان ماه ژوئن به توافقی جامع دست پیدا نکنند تحریم‌ها بر ضد جمهوری اسلامی تشدید خواهد شد.

این لایحه با اکثریت ۱۸ به چهار اعضای این کمیته به تصویب رسید.

باراک اوباما پیشتر نیز گفته بود که در صورت تصویب طرح تشدید تحریم‌های ایران در سنای آمریکا آن را وتو خواهد کرد.

به دنبال انتخابات میان دوره‌ای کنگره آمریکا در نوامبر پارسال، اکثریت کرسی‌های مجلس نمایندگان و سنا در اختیار جمهوریخواهان قرار گرفت که نسبت به دستیابی به توافق با ایران بدبین هستند.

سناتورهای سر‌شناس آمریکایی اعلام کردند که تنها با اعمال فشار بیشتر بر تهران می‌توان مقام‌های ایران را وادار کرد تا از برنامه هسته‌ای خود که تهدیدی برای اسرائیل و جهان است دست بکشند.

مذاکرات جاری میان ایران و گروه ۱+۵ تا پایان ماه ژوئن تمدید شده است و طرفین گفته‌اند که امیدوارند تا اواخر ماه مارس به «توافق سیاسی» دست پیدا کنند و تا پایان مهلت هفت ماهه مذاکرات، توافق جامع میان آن‌ها حاصل شود.

XS
SM
MD
LG