لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۰۷:۵۹

واکنش‌های جهانی به حملات تروریستی در بلژیک


در پی حملات تروریستی روز سه‌شنبه در فرودگاه و ایستگاه‌های مترو در بروکسل پایتخت بلژیک سران بسیاری از کشورهای جهان با اعلام همبستگی با مردم و دولت بلژیک و محکوم کردن این ترورها آمادگی خود را برای کمک به این کشور و همکاری در مبارزه با تروریسم اعلام کردند.

ساعاتی پس از انفجارهای روز سه‌شنبه بروکسل، فرانسوا اولاند٬ رییس جمهوری فرانسه مراتب همبستگی کشورش را با مردم و کشور بلژیک اعلام کرد و گفت با گروه‌های تندرو باید به شکلی جهانی برخورد کرد.

رییس‌جمهوری فرانسه پس از جلسه اضطراری با وزیران دولت گفت: «فرانسه و بلژیک با هم پیوند خورده‌اند و هراس موجب شد تا یک‌بار دیگر با هم پیوند پیدا کنیم».

گزارش جواد کوروشی از واکنش به حملات تروریستی در بلژیک
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:44 0:00
لینک مستقیم

فدریکا موگرینی مسئول روابط خارجی اتحادیه اروپا که در اردن به سر می‌برد و به زحمت جلوی ریختن اشک خود را می‌گرفت گفت ما هنوز منتظر جزییات بیشتری از این حملات تروریستی هستیم اما همه ما مورد حمله قرار گرفته‌ایم و با هم متحد هستیم.

خانم موگرینی نتوانست گفته‌هایش را به پایان برساند و در حالی که هنوز اشک می‌ریخت، محل سخنرانی را ترک کرد.

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان هم با بیان اینکه روز سه‌شنبه در گفت‌وگوی تلفنی با نخست‌وزیر بلژیک همبستگی خود را با مردم و دولت بلژیک اعلام کرده است گفت ما از هیچ تلاشی برای پیدا کردن بمبگذاران، دستگیری و مجازات آن‌ها فروگذاری نخواهیم کرد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، حسین جابری انصاری سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی نیز روز سه‌شنبه با محکوم کردن انفجارهای تروریستی بروکسل با خانواده‌های قربانیان و ملت و دولت بلژیک ابراز همدردی کرد.

سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت: تکرار عملیات‌های تروریستی در نقاط مختلف جهان، نشان دهنده تهدید مشترک تروریسم و افراط گرایی برای همه جهانیان و ضرورت رویارویی و برخورد یکپارچه و همه جانبه با این پدیده شوم و کانون‌های پشتیبانی سیاسی و عقیدتی و مالی از آن است.

احمد داوداوغلو، نخست‌وزیر ترکیه، که کشورش در ماه‌های گذشته با چند حمله تروریستی روبرو بوده است نیز با محکوم کردن این حملات گفت: تروریسم بار دیگر چهره زشت خود را نشان داد و من به نام دولت و مردم ترکیه همدردی و همبستگی خود را با مردم بلژیک اعلام می‌کنم.

در بسیاری از کشورهای جهان به نشان همبستگی با بلژیک مکان‌های مهم با رنگ‌های پرچم بلژیک پوشیده شده است.

XS
SM
MD
LG