لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۱:۰۱

«سفر تاریخی» رییس جمهوری پاکستان به هند


مان موهان سینگ (راست) نخست وزیر هند و آصف علی زرداری، رییس جمهوری پاکستان- عکس آرشیوی است
آصف علی زرداری، رييس جمهوری پاکستان، روز يکشنبه برای ديداری خصوصی از هند وارد دهلی نو شد و انتظار می رود که در اين سفر وی با رهبران هند درباره اختلافات دو کشور گفت و گو کند.

ديدار آقای زرداری از هند نخستين سفر يک رييس جمهوری پاکستان از اين کشور ظرف هفت سال گذشته است و وی قرار است پس از ملاقات با مان موهان سينگ، نخست وزير هند، از زيارتگاه خواجه معين الدين چشتی از مشاهير صوفی ايرانی تبار در ۳۵۰ کيلومتری جنوب غربی دهلی نو بازديد کند.

قرار است ديدار و مذاکرات رهبران هند و پاکستان به صورت خصوصی برگزار شود و دستياران هيچ يک از آنها در اين نشست حضور نخواهند داشت. مقام های هندی می گويند که قرار است موضوعات مهمی در اين ديدار مورد بحث قرار گيرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، انتظار می رود که مان موهان سينگ در ديدار با آصف علی زرداری نگرانی های هند درباره تهديدات امنيتی را به اطلاع وی برساند و از پاکستان بخواهد تا جديت خود در برخورد با گروه های تروريستی که حوادث سال ۲۰۰۸ در بمبئی را رقم زدند، نشان دهد.

هند گروه لشکر طيبه را که از سوی حافظ سعيد، اسلامگرای تندرو پاکستانی، پايه گذاری شده است، در اين حوادث دخيل می داند. هفته گذشته، آمريکا ده ميليون دلار جايزه برای دستگيری حافظ سعيد تعيين کرد.

آصف علی زرداری روز شنبه در آستانه سفر به هند گفت که موضع او نسبت به اين اسلامگرای تندرو جدا از موضع دولت وی نيست.

او اظهار داشت: «ديدار من از هند يک سفر مذهبی است و من فکر نمی کنم که مان موهان سينگ قصد داشته باشد کنار من بنشيند و تنها درباره اين موضوع بحث کند.»

موضوع کشمير و اختلافات دو کشور بر سر حاکميت آن و همچنين افزايش مبادلات تجاری از ديگر مواد مورد بحث در مذاکرات رهبران هند و پاکستان عنوان شده است. با اين حال تحليلگران می گويند که احتمال کمی وجود دارد تا در مورد موضوعات حساس توافق چندانی حاصل شود.

به دنبال حملات تروريستی سال ۲۰۰۸ در بمبئی، دولت هند مذاکرات صلح با پاکستان را معلق کرد و از اسلام آباد خواست تا متهمان اين حوادث را تحويل دهلی نو دهد.

در جريان عمليات تروريستی در اين شهر ۱۶۶ نفر جان خود را از دست دادند و دهلی نو، حافظ سعيد و ده پاکستانی را مسوول اين حملات دانست.

سفر رييس جمهوری پاکستان به هند يک روز پس از انتشار گزارش هايی صورت می گيرد که حاکی از مدفون شدن ۱۳۵ سرباز پاکستانی در ارتفاعات مرزی سياچن در کوه های هيماليا در مرز با هند است.

به گزارش آسوشيتدپرس، احتمال می رود که رهبران دو کشور اوضاع در اين منطقه را که لقب مرتفع ترين پايگاه نظامی جهان را گرفته است، مورد بررسی قرار دهند. هند و پاکستان در اين منطقه برفگير هزاران سرباز را مستقر کرده اند.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG