لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۸ مرداد ۱۴۰۰ تهران ۱۸:۱۶

وزير امور خارجه ايران: مذاکرات ژنو را با جديت دنبال می‌کنيم


وزير امور خارجه ايران در واکنش به اعمال تحريم‌های آمريکا عليه ايران گفته که اين اقدام «نامناسب» بوده ولی به مخالفان داخلی نيز حمله کرده که گفته‌اند اين تحريم‌ها، «مرگ زودرس توافق ژنو» بوده است.

محمد جواد ظريف در يادداشتی در صفحه فيس‌بوک خود که روز يکشنبه، ۲۴ آذر، منتشر شد، گفته که «در چند روز گذشته اقدامات نامناسبی از سوی آمريکايی‌ها صورت گرفت که ما به شکل مقتضی و با در نظر گرفتن همه جوانب امر به آن پاسخ داديم. البته برخی دوستان که از ابتدا دل خوشی از برنامه اقدام ژنو نداشتند مرگ زودرس آن را اعلام کرده‌اند که بيشتر بيان خواست تا واقعيت است».

وی افزوده است: «ما با جديت مذاکرات ژنو را دنبال می‌کنيم و البته در برابر هر اقدام نامناسب و غيرسازنده (حتی اگر نقض توافق هم نباشد) واکنش مناسب، حساب شده، هدفمند و هوشمندانه نشان خواهيم داد».

وزارت خزانه‌داری آمريکا روز ۲۱ آذر، نام ۱۴ شرکت و چهار فرد را به فهرست‌ تحريم‌های ايران اضافه کرد.

شرکت‌های ايرانی «عيوض تکنيک»، «اکتشاف و توليد مواد خام هسته‌ای» وابسته به سازمان انرژی اتمی ايران، «مارو صنعت»، «مواد ترکيبی نويد»، «نگين پرتو خاور»، ايرج محمدی کهورين و محمود محمدی داينی دو مقام ارشد شرکت «نکا نوين»، شرکت «نکا نوين آلياژ»، «صنايع هوايی قدس» وابسته به سپاه پاسداران و رضا عميدی مدير مالی اين شرکت، سازمان «صنايع هوايی ايران»، شرکت «فن‌پردازان» و شرکت «ارتباط گسترنوين» از جمله شرکت‌های تحت تحريم آمريکا هستند.

اقدام دولت آمريکا با واکنش تند عباس عراقچی، معاون وزير امور خارجه ايران، روبرو شد و آن را «خلاف روح توافق‌نامه ژنو» دانست. اصولگرايان و رسانه‌های تندروی وابسته به آنها نيز به اين موضوع واکنش نشان داده و آن را پايان توافق ژنو اعلام کردند.

در همین زمینه، هيات ايرانی مذاکره کننده در وين پنجشنبه شب به گفت‌وگوهای خود با نمايندگان گروه پنج به علاوه يک و آژانس بين‌المللی انرژی اتمی در وین پايان داد و به تهران بازگشت.

واکنش ايران در حالی صورت گرفت که ماری هرف، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا روز ۲۲ آذر اعلام کرد که «اضافه شدن نام‌هايی تازه به فهرست تحريم‌های ايران، مربوط به تحريم‌هايی می‌شود که پيش از اين عليه ايران وضع شده بود و تهران اين موضوع را می‌داند».

محمد جواد ظريف در يادداشت فيس‌بوکی خود به طور تلويحی نسبت به ادامه مذاکرات ایران با گروه پنج به علاوه يک ابراز تمايل کرده و در عين حال گفته است که «مذاکره و رسيدن به نتيجه کار دشواری است و حتما فراز و نشيب فراوان دارد. اين را هم از روز اول پيش بينی کرده بوديم».

وزير امور خارجه ايران به مخالفان داخلی هم ايراد گرفته که به گفته وی، «با استفاده از سکوت ضروری ما، مشغول خرده‌گيری از کنار گود هستند».

وی افزوده است: اين افراد «حتما می‌دانند که فرمايشات‌شان همگی جواب دارد ولی تيم مذاکره کننده وظيفه مهمتری برای پيگيری منافع ملی دارد و پاسخ عمومی به برخی موارد را فعلا به مصلحت نمی‌داند و آماده است در برابر اتهامات ناروا و غيرمنصفانه به خاطر منافع ملی سکوت کند ولی در زمان مناسب به همه ايرادها و ابهامات پاسخ خواهيم داد».

بر اساس توافق ژنو که ۲۴ نوامبر- سوم آذر، به امضای وزيران امور خارجه شش کشور آمريکا، روسيه، چين، فرانسه، بريتانيا، آلمان و ايران رسيد، تهران توافق کرد که بخشی از فعاليت‌های اتمی خود را متوقف کند و در مقابل هفت ميليارد دلار از پول بلوکه شده‌اش را طی شش ماه پس بگيرد و در اين دوره نیز تحريم‌های جديدی عليه تهران وضع نشود.

دیدن نظرات (۸)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG