لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۰ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۱۵:۱۴

درز اسناد محرمانه؛ «موساد با نتانیاهو درباره برنامه اتمی ایران اختلاف دارد»


حجم گسترده‌ای از اسناد محرمانه اطلاعاتی سازمان‌هایی چون موساد و نیز سازمان‌های اطلاعاتی بریتانیا، روسیه و آفریقای جنوبی درز کرده و به زودی منتشر می‌شود. بر اساس یکی از این اسناد، موساد درباره برنامه اتمی ایران نظری خلاف دیدگاه نخست وزیر اسرائیل داشته است.

شبکه الجزیره روز دوشنبه چهارم اسفند در گزارشی اعلام کرد که اسناد یاد شده به دست این شبکه رسیده و به‌تدریج با همکاری روزنامه گاردین منتشر خواهد شد.

به گزارش گاردین، این اسناد نشان می‌دهد بررسی‌ها و ارزیابی‌های موساد با گفته‌های بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در مورد برنامه زمانی احتمالی دستیابی ایران به بمب اتمی، یکسان و همسو نبوده است.

در بخشی از این مدارک که از اسناد ارتباطی سازمان اطلاعات آفریقای جنوبی به دست آمده است، مشخص شده که بر اساس ارزیابی‌های اطلاعاتی، «ایران به اندازه کافی اورانیوم برای غنی‌سازی بیشتر در اختیار ندارد».

بخشی از سند اطلاعاتی درز کرده در مورد برنامه اتمی ایران
بخشی از سند اطلاعاتی درز کرده در مورد برنامه اتمی ایران

بنیامین نتانیاهو در سخنرانی سال ۲۰۱۲ خود در مجمع عمومی سازمان ملل، با نشان دادن یک نمودار درباره روند رسیدن ایران به بمب هسته‌ای، نسبت به خطر دستیابی ایران به سلاح اتمی هشدار داد.

سایت خبری «بیزنس اینسایدر» هم در گزارشی اعلام کرد که این بزرگترین درز اسناد اطلاعاتی از زمان «ادوارد اسنودن» است. ادوارد اسنودن پس از خروج از آمریکا به هنگ‌کنگ رفت و اسناد گسترده‌ای از برنامه‌های شنود و دسترسی به ای‌میل و اطلاعات خصوصی شهروندان آمریکایی منتشر کرد. وی هم اکنون در روسیه زندگی می‌کند.

در این اسناد اطلاعاتی که قرار است در الجزیره و گاردین منتشر شود، هیچ سندی از آژانس‌های اطلاعاتی آمریکایی نیامده است. اسناد اطلاعاتی مربط به سازمان‌های اطلاعاتی روسیه، اسرائیل، بریتانیا، آفریقای جنوبی و استرالیا است.

الجزیره گفته است که با انتشار این اسناد، زاویه تازه‌ای به سازمان‌های اطلاعاتی در جهان گشوده خواهد شد.

این اسناد مربوط به سال‌های ۲۰۰۶ تا دسامبر ۲۰۱۴ میلادی است. گاردین و الجزیره گفته‌اند مشغول بررسی این اسناد هستند تا نام اشخاصی که در آن ذکر شده را مخفی نگه‌دارند تا زندگی کسی یا منابع احتمالی ذکر شده در این گزارش‌ها به خطر نیفتد.

گزارش بیزنس اینسایدر حاکی است در این اسناد، «برآوردهای واقعی اسرائیل در خصوص روند پیشرفت برنامه اتمی ایران»، برنامه سازمان اطلاعاتی بریتانیا – ام‌آی۶ – برای «تربیت جاسوس در کره شمالی» و نیز برنامه‌هایی برای هدف قرار دادن رهبر اتحادیه آفریقا، جمع‌آوری و منتشر می‌شود.

همچنین اسناد هماهنگی و ارتباط میان پرسنل اطلاعاتی میان سازمان‌هایی چون موساد و ام‌آی۶ با سازمان‌های اطلاعاتی آمریکایی و سازمان اطلاعاتی آفریقای جنوبی و همچنین دیگر عوامل اطلاعاتی در خاورمیانه و آسیا در این اسناد وجود دارد.

پیش از افشای اسناد لو رفته توسط ادوارد اسنودن، «ویکی‌لیکس» حجم گسترده‌ای از اسناد مرتبط با وزارت امور خارجه و وزارت دفاع آمریکا را منتشر کرده بود. «جولین آسانژ» پس از آن به اتهام یک پرونده جنسی در سوئد تحت تعقیب قرار گرفت و هنوز هم در سفارت اکوادور در لندن به سر می‌برد.

درز اطلاعاتی ویکی‌لیکس مرتبط با «چلسی منینگ» درجه‌دار ارتش آمریکا بود که در دادگاه محاکمه شده و به حبس طولانی محکوم شد.

ادوارد اسنودن از هنگ‌کنگ به روسیه رفت تا به کشوری دیگر پناهنده شود ولی در فرودگاه مسکو بود که گذرنامه آمریکایی‌اش باطل شد و او در مسکو تقاضای پناهندگی کرد.

ادوارد اسنودن در حال حاضر در مسکو به سر می‌برد. فیلم «شهروند چهار» (سیتیزن فور) در مورد افشای اطلاعاتی آقای اسنودن جایزه اسکار بهترین فیلم مستند را به دست آورد.

در این ویدئوی تبلیغاتی، شبکه الجزیره این برنامه ویژه خود را معرفی کرده است:

XS
SM
MD
LG