لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ تهران ۲۰:۵۸

جورج دبلیو بوش: روش فعلی اوباما در اداره جهان را قبول ندارم


جورج دبلیو بوش، رییس جمهوری سابق آمریکا در جلسه‌ای از سیاست‌های باراک اوباما، رییس جمهوری فعلی آمریکا در قبال خاورمیانه انتقاد کرد و روش او را در مورد مسائلی چون پرونده اتمی ایران و یا نبرد با گروه حکومت اسلامی، «ساده‌لوحانه» خواند.

به گزارش روز هفتم اردیبهشت ماه شبکه تلویزیونی بلومبرگ، آقای بوش این سخنان را در گردهمایی حامیان مالی یهودی که روز پنجم اردیبهشت برگزار شد، ایراد کرده است.

این جلسه با حضور ائتلاف یهودیان جمهوریخواه و به ریاست «شلدون آدلسون» در هتل «ونیشین» در لاس‌وگاس برگزار شد. شلدون آدلسون از حامیان اصلی مالی حزب جمهوریخواه است و پیشتر گفته بود باید برای از بین بردن فعالیت‌های هسته‌ای ایران، باید با بمب اتمی حمله کرد.

جورج دبلیو بوش پیشتر از سیاست‌های آقای اوباما انتقاد نکرده بود و در عین حال گفته بود که کارزار سیاست کار سختی است و دوست ندارد در جریان کار رییس جمهوری آمریکا اخلال ایجاد کند.

روزنامه «نیویورک تایمز» نیز در گزارش روز هفتم اردیبهشت خود نوشت: تمام گفته‌های آقای بوش بر اساس نقل قول از کسانی است که در این جلسه حضور داشتند چرا که این جلسه پشت درهای بسته و بدون حضور خبرنگاران برگزار شده است.

بر اساس گفته‌های کسانی که در این جلسه حضور داشتند، آقای بوش گفته است: «ایران یک رییس جمهوری جدید به نام حسن روحانی دارد. آدم ملایمی است. اما باید از خود بپرسید، آیا این یک سیاست است که عوض شده یا فقط سخنگو را عوض کرده‌اند؟»

آقای بوش گفته‌های باراک اوباما که گفته اگر ایران همکاری نکند، می‌توان تحریم‌ها را سرجای خود برگرداند را «قابل تامل» خوانده و گفته است چنین معامله‌ای (در پرونده اتمی با ایران)، معامله «بدی» است و در طولانی مدت برای منافع ملی آمریکا مفید نیست.

جورج دبلیو بوش گفته است: «آیا فکر می‌کنید الان خاورمیانه پر از آشوب و هرج و مرج است؟ باید الان نگاه کنید و ببینید زمانی که نوه‌های ما بزرگ شوند وضعیت آن‌جا چطور خواهد بود».

آقای بوش هرچند توافقنامه خروج نیروهای آمریکایی از عراق را خودش امضا کرده بود، اما با این حال گفته قرار بوده بعد از آن مذاکراتی برای ثبات برگزار شود که به گفته او، «دولت اوباما آن مذاکرات را دنبال نکرده است».

جورج دبلیو بوش در مورد گروه «حکومت اسلامی» گفته است که اینها «بخش دوم» القاعده هستند و هرچند نام آن‌ها عوض شده، اما تاکتیک مورد علاقه آن‌ها هنوز «کشتار» است.

وی با توجه به اعترافاتی که از خالد شیخ محمد در زندان گوانتانامو گرفته شده گفت: «همان کسی که گلوی دانیل پرل (خبرنگار روزنامه وال‌استریت‌جورنال در پاکستان) را برید، حالا همان کار را جلوی دوربین‌های تلویزیونی انجام می‌دهد».

آقای بوش گفته است: «دولت اوباما گفته که می‌خواهد با گروه حکومت اسلامی مقابله و آن‌ها را ناکار کند، ولی هیچ سیاست و استراتژی ارائه نکرده است. ما وقتی فهمیدیم سیاستی جواب نمی‌دهد، آن را عوض می‌کنیم. برای موثر بودن یک رییس جمهوری، وقتی می‌گوید کاری می‌کند، باید آن را انجام دهد. یعنی باید این‌ها (گروه حکومت اسلامی) را کشت».

رییس جمهوری سابق آمریکا همچنین به دیداری که با ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه، داشته اشاره کرده و گفته که او ثروتمند است، زنش را طلاق داده و قدرت را دوست دارد و تمامی قدرتش را هم از کنترل رسانه‌ها دارد. من هم اگر شبکه ان‌بی‌سی را داشتم الان محبوب بودم».

وی همچنین با اشاره به نامزدی هیلاری کلینتون در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گفته است: «باید دید او (خانم کلینتون) چه راهی را برمی‌گزیند. یا ادامه سیاست‌های اوباما خواهد بود یا مخالف آن‌ها. اگر از سیاست‌های دولت قبلی دفاع کند، یعنی ناکارآمدی آن را پذیرفته است اما اگر دفاع نکند، یعنی این که رییس جمهوری (اوباما) را مسئول آن می‌داند».

به گزارش بلومبرگ، آقای بوش گفته که روش فعلی رییس جمهوری آمریکا در اداره جهان را قبول ندارد و همچنین حاضر نشده مسئولیت برخی از سیاست‌هایی که خودش در آن نقش داشته را برعهده بگیرد.

XS
SM
MD
LG