لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۲۳

فروزنده: دولت برنامه ای برای اجرای طرح دوم هدفمندی یارانه ها ندارد


لطف الله فروزنده
لطف الله فروزنده، معاون پارلمانی ریاست جمهوری اعلام کرده دولت برنامه ای برای اجرای فاز دوم طرح موسوم به «هدفمند کردن یارانه ها» ندارد و افزوده که با «توجه به بودجه، امکان اجرای فاز دوم این طرح وجود ندارد.»

به گزارش خبرگزاری فارس، آقای فروزنده روز سه شنبه گفت: «هرچندمسائل مربوط به هدفمندی را بايد وزير اقتصاد پاسخ دهد اما می توانم بگویم دولت در حال حاضر برای اجرای فاز دوم هدفمندی يارانه‌ها برنامه ندارد.»

معاون پارلمانی ریاست جمهوری گفته است: « با این بودجه کاری برای پرداخت نمی توان کرد و بايد با مجلس جلسه‌ای برگزار کرده و بررسی و تفاهم کنيم که چگونه به راهکارهای اجرايی برسيم.»

آقای فروزنده همچنین گفته بودجه وزارت آموزش و پرورش هم کسری دارد و افزوده است: «بالاخره امسال سالی است که بايد منابع و مصارف را با استفاده از منابع موجود و با صرفه‌جويی حل و فصل کنيم.»

طرح موسوم به حذف یارانه‌ها مردادماه سال ۱۳۸۹ با هدف «تحول و بهبود وضعیت اقتصادی» کلید خورد. پس از اجرای فاز اول، نحوه اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها با واریز ۲۸ هزار تومان به حساب‌ برخی از مردم، مخالفت نمایندگان را برانگیخت و مجلس تأکید داشت که دولت بدون اطلاع قبلی، میزان یارانه‌ها را افزایش داده است.

آن زمان دولت تأکید کرد که این مبلغ با عنوان «مابه التفاوت فاز اول و دوم» قانون هدفمند کردن یارانه‌ها به حساب برخی واریز شده است.

با این حال پس از آن دولت اعلام کرد که این مبلغ به عنوان یارانه نان در نظر گرفته شده است که بر این اساس، خانوارهایی که این مبلغ به حساب شان واریز نشده است هنوز یارانه نان دریافت نکرده‌اند.

پس از آن گزارش شده سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها تاکنون در این زمینه اقدامی نکرده است و تعدادی از این افراد اعلام کرده‌اند که برای دریافت یارانه نان به سازمان هدفمندی مراجعه کرده‌اند که این سازمان با دریافت کد ملی و شماره تماسی این افراد، اعلام کرده است که پس از بررسی با آن‌ها تماس می‌گیرد.

مخالفان این طرح در مجلس و کارشناسان اقتصادی منتقد معتقدند که این طرح گرانی به بار آورده و موجب تورم شده است، با این‌حال محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری ایران، می‌گوید دولت با اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها «کار بزرگی»‌انجام داده است و قصد دارد «گرانی‌ها را بخشکاند.»

اواخر سال ۹۰ ستاد هدفمندی یارانه‌ها از حذف ۱۰ میلیون نفر از افراد «پردرآمد» از سیستم دریافت یارانه نقدی خبر داد. آن زمان مجلس به این خبر واکنش نشان داد و آن را «خلاف قانون» دانست و تاکید کرد که یارانه به تمامی مردم تعلق دارد.

به دنبال این واکنش، محمدرضا فرزین، دبیر ستاد موسوم به «هدفمندی یارانه ها» تأکید کرد که این ۱۰ میلیون نفر با دریافت نامه‌ای مطلع خواهند شد که باید «از گردونه دریافت یارانه نقدی حذف شوند»، ولی خاطرنشان کرد که این انصراف یک امر «اختیاری» است.

ایسنا در گزارشی گفت اسفندماه سال گذشته برخی از سرپرستان خانوار‌ پیامکی دریافت کردند مبنی بر این‌که با توجه به «تمکن مالی» برای انصراف از دریافت یارانه در زمان معینی به وبسایت «مدیریت حساب بانک خانواره»، وابسته به سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها، مراجعه کنند. ستاد یاد شده، از حذف «چهار میلیون و ۵۰۰ هزار نفر» از سیستم دریافت یارانه نقدی خبر داده بود.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG