لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹ تهران ۰۲:۵۳

رئیس خبرگان: دولت فکر نکند کاندیدایش در انتخابات رای می‌آورد


آیت الله مهدوی کنی، رئيس مجلس خبرگان رهبری در واکنش به گفته‌های محمود احمدی‌نژاد که گفته بود از کجا معلوم این سال آخر دولت باشد، اظهار داشت دولت نباید فکر کند که کاندیدایش رای‌ می‌آورد.

آیت الله مهدوی کنی، رئيس مجلس خبرگان رهبری گفت: «دولت‌ها در سال آخر کمی سست می‌شوند ولی توصيه رهبری به دولت اين بود که در فرصت باقيمانده کارها را جدی دنبال کنند و اين فکر نبايد باشد که ما نيز بعدا هستيم و يا اينکه کانديدای ما در دوره بعدی رای خواهد آورد.»

به گزارش خبرنگار مهر، آيت الله مهدوی کنی، روز چهارشنبه گفت: «دولت باید برنامه خود را دنبال کند و فکر نکند کاندیدایش در دور بعدی رای می‌آورد.»

مجری تلویزیون ایران در گفت وگوی زنده تلویزیونی با محمود احمدی‌نژاد، روز سه‌شنبه پرسیده بود: «شما سال ۸۴ به من قولی داديد و گفتيد يکسری اسامی در جيبم دارم و به وقتش می‌گويم، آيا وقتش شده يا خير؟ که احمدی‌نژاد گفت: «من يکسری اسامی داده‌ام.» مجری برنامه ادامه داد: «چون يکسال بيشتر از دولت نمانده است.»

احمدی‌نژاد با خنده پرسيد: «شما از کجا می‌دانيد؟ دولت جزو ملت است، ملت هم هميشه هست، پس هيچ‌وقت ملت تمام نمی‌شود. آرمان‌های ملت تمام نمی‌شود. پس اين حرف‌ها هميشه هست.»

میرتاج الدینی، معاون رئيس‌جمهوری هم در توضیح گفته‌های محمود احمدی نژاد گفته است: «این‌هایی که مطرح شد، ربطی به بحث‌هايی همچون تغيير در قانون اساسی و اين طور بحث‌ها ندارد.»

آقای ميرتاج‌الدينی در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران، ايسنا گفت که حرفی که آقای احمدی نژاد زده، ارتباطی با هرگونه تغییر در قانون اساسی ندارد.

روز چهارشنبه محمد دهقان، عضو هیئت رئیسه مجلس، هم چهارشنبه در واکنش به سخنان روز گذشته محمود احمدی‌نژاد، گفت که وی از رسانه ملی برای «طرح انتخاباتی پوتین - مدودیف» استفاده می‌کند.

وی افزود که «رئیس جمهور باید بداند ایران روسیه و ایشان هم پوتین نیست و مدودف مورد نظر آقای احمدی‌نژاد نیز چنین جایگاهی در میان افکار عمومی ندارد و نخواهد داشت.»

«طرح انتخاباتی پوتین - مدودیف» که محمد دهقان از آن نام برده الگویی است که به گفته منتقدان، ولادیمیر پوتین و دمیتری مدودیف در روسیه با استفاده از آن توانسته‌اند به طور تناوبی پست‌های ریاست‌جمهوری و نخست‌وزیری را میان خود رد و بدل کنند و با تغییر قانون اساسی روسیه، مدت هر دوره ریاست‌جمهوری در این کشور را نیز از چهار سال به شش سال افزایش دهند.

عبارت «مدودف مورد نظر آقای احمدی‌نژاد» در اظهارات محمد دهقان نیز می‌تواند اشاره به اسفندیار رحیم‌مشایی، رئیس دفتر محمود احمدی‌نژاد، داشته‌ باشد.

محمد دهقان، در بخشی دیگر از انتقادات خود از رئیس‌جمهوری ایران افزود: «مدودیف مورد نظر آقای احمدی‌نژاد چنین جایگاهی در میان افکار عمومی ندارد و نخواهد داشت البته چون احمدی‌نژاد از ابتدا برای انتخاب وزرا به‌جای ژنرال به دنبال سرباز بود، لذا انسان‌های با ظرفیت بالا که بتوانند نقش مدودیف را بازی کنند در اطراف وی وجود ندارد.»

این نماینده مجلس با بیان اینکه «این ناعادلانه است که رئیس جمهور از رسانه ملی استفاده کند تا پروژه انتخاباتی خود را پیش ببرد»، اضافه کرد: «اگر مشخص شود رئیس جمهور می‌خواهد کسی را تعیین کند و یا برای فرد خاصی تبلیغ کند، حتی برای اجرای انتخابات نیز با مشکل مواجه خواهیم شد.»
XS
SM
MD
LG