لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۰ تهران ۰۲:۳۳

دستگیری هفت نوکیش مسیحی در شيراز


طرح اختصاصی علیرضا درویش برای رادیو فردا
گزارش ها حاکی است، شماری از مسیحیان در جریان حضور در «کلیسای خانگی» توسط ماموران امنیتی در استان فارس، دستگیر شده اند.

خبرگزاری فارس روز دوشنبه ۲۴ مهرماه در گزارشی نوشته چهار شبکه «کليساهای خانگی» در استان فارس و در شهرهای «شيراز و کوار» کشف و گردانندگان آن هم دستگير شده اند.

سایت محبت نیوز که اخبار مسیحیان ایران را پیگیری می کند، روز دوشنبه ۲۴ مهرماه در گزارشی نوشت: «هفت تن از اعضا وابسته به گروهی موسوم به کليسای ايران که از آنان بعنوان دگرانديشان مذهبی ( غير تثليثی) نام برده می شود، در حين شرکت در جلسه خانگی توسط ماموران امنيتی در شيراز بازداشت شدند.»

این گزارش می گوید «ماموران امنيتی عصر روز جمعه مورخه ۲۱ مهرماه ۱۳۹۱ برابر با (۱۲ اکتبر ۲۰۱۲) با هجوم به خانه ايی واقع در خيابان جمهوری در شيراز دست کم هفت تن از اعضای گروه موسوم به کليسای ايران را بازداشت کردند.»

سایت محبت نیوز مشخصات بازداشت شدگان را محمد (وحيد) روغنگير، سروش سرايی، اسکندر رضايی، بيژن حقيقی، مهدی عامرونی و شاهين لاهوتی و خانم رکسانا فروغی، عنوان کرده است.

به نوشته مبحت نیوز، فيروز خانجانی که از وی به عنوان کشيش گروه کليسای ايران نام برده می شود در تاريخ ۱۳ اکتبر در گفت وگويی به خبرگزاری انگليسی زبان باسنيوزلايف گفته است: « به ما گفته شده است که دستکم ۱۰۰ نفردستگير شده‌اند اما اين تعداد شايد به ۴۰۰ نفر هم برسد که در طول ده روز گذشته دستگير شده اند.»

با اين حال اين تعداد آمار هنوز از سوی مقامات حکومتی و يا منابع خبری رسمی تایید نشده است.

خبرگزاری فارس در گزارشی نوشته بود که «شماری نوکیش مسیحی» در «کلیسای خانگی در استان فارس» دستگیر شده اند. فارس، نوکیشان مسیحی را «از اقشار ضعيف و آسيب‌پذير جامعه» عنوان کرده که «دارای مشکلات و معضلات روحی و روانی و بعضاً اقتصادی» بوده اند. این خبرگزاری همچنین تشکیلات کلیسای خانگی را وابسته به «یهودیان و سازمان های امنیتی اسرائیلی» معرفی کرده است.

فشار بر نوکیشان مسیحی در سال های اخیر در ایران افزایش یافته است. شماری از نوکیشان مسیحی در شهرهای مختلف دستگیر و به زندان افتاده اند.

احمد شهيد، گزارشگر ويژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، هم برپایه تماس‌ها و اسناد و مصاحبه‌های خود گفته بود که «از سال ۲۰۱۰ و در دو سال گذشته، بيش از ۳۰۰ مسیحی به طور «خودسرانه» دستگیر و زندانی شده‌اند.»

شهید خاطر نشان کرده است که این دستگیری‌ها در حالی است که قانون اساسی ایران مسیحیت و آزادی فعالیت پیروانش را به رسمیت می‌شناسد و به لحاظ بین‌المللی نیز در این مورد تعهد کرده است.

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG