لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ آذر ۱۴۰۱ تهران ۱۴:۱۷

اطلاعات سپاه کلیسای جنت‌آباد را تعطیل کرد


کلیسای جماعت ربانی در تهران، عکس از کمپین بین المللی حقوق بشر
يک کليسای فارسی‌زبان واقع در منطقه جنت‌آباد تهران به دستور سازمان اطلاعات سپاه تعطيل شد.

در همین زمینه منصور برجی، از رهبران کليسای ايرانيان در لندن، به راديوفردا گفت: «به اعتقاد برخی کشيشان مسيحی در ايران و خارج از آن، تعطيلی اين کليسا گام تازه‌ای در راستای سياست محو کليساهای فارسی‌زبان است.»
سايت محبت‌نيوز که اخبار مربوط به مسيحيان را پوشش می‌دهد، روز جمعه ۱۹ خردادماه خبر تعطيلی اين کليسای فارسی‌زبان را منتشر کرد.
به نوشته اين وب‌سايت، روز سه‌شنبه ۹ خرداد ۱۳۹۱ ( ۲۹ مه ۲۰۱۲) اين دستور به طور رسمی به کشيش این کليسا، روبرت گگ‌تپه، ابلاغ شده است.
كلیسای جنت‌آباد، واقع در غرب پایتخت ایران، فعالیت خود را از ۱۵ سال پیش آغاز کرد و بیش از ۱۰۰ نفر عضو دارد. كلیه برنامه‌های كلیسایی در این کلیسا به زبان فارسی برگزار می‌شود.
کمپین بین‌المللی دفاع از حقوق بشر، روز جمعه، با انتشار بیانیه‌ای از «مقامات ایرانی خواست به کلیسای جماعت ربانی در غرب تهران اجازه بدهد تا مجددا درهای خود را باز و فعالیت خود را از سر بگیرد و همچنین آزار پیروان و عبادت‌کنندگان در کلیساهای فارسی‌زبان را متوقف کند».
کمپین بین‌المللی دفاع از حقوق بشر همچنین نوشت: «تحقیقات این سازمان نشان می‌دهد که سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اخیرا به صورت ناگهانی عهده‌دار نظارت بر کلیساهای مسیحی در ایران شده است. این کلیساها سابقا توسط ماموران وزارت اطلاعات و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تحت نظارت قرار می‌گرفتند.»
برخورد با ترویج مسیحیت و نوکیشان مسیحی در تهران در سال‌های اخیر شدت گرفته است و حکومت بارها در خصوص برخورد با «مسیحیان تبشیری» هشدار داده است.
کمپین بین‌المللی دفاع از حقوق بشر می‌گوید در شش ماه گذشته، مقامات ایرانی چندین کلیسای فارسی‌زبان دیگر را در ایران تعطیل و بسیاری از اعضای آن را دستگیر کرده‌اند.
اخیرا یک زوج نوکيش مسيحی که از معلمان کلیسای انجیلی عمانوئیل در تهران بودند نیز بازداشت شدند.
منصور برجی به رادیوفردا گفت: «به سازمان‌های فعال در زمینه حقوق بشری اطلاع‌رسانی شده و نهادها و کلیساهای بسیاری در سراسر دنیا در جریان گذاشته شده‌اند. گزارشات مفصلی نیز از وضعیت فعلی مسیحیان تسلیم آقای احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، کرده‌ایم.»
XS
SM
MD
LG