لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۰ تهران ۱۶:۰۷

مسعود باستانی پس از سه سال حبس به مرخصی آمد


مسعود باستانی، روزنامه‌نگاری که بیش از سه سال حبس را تحمل کرده، روز یکشنبه در حالی به مرخصی آمد که همسرش مهسا امرآبادی، در زندان است و با مرخصی او مخالفت شده است.

به گزارش وبسایت کلمه، آقای باستانی، بهمن ماه سال پیش در پی وخامت وضعيت سلامتی‌اش، در مراقبت شدید ماموران امنیتی به بيمارستان سينا اعزام شده بود.

علیرضا رجایی، فعال ملی مذهبی و روزنامه‌نگار نیز روز شنبه پس از ۱۶ ماه به مرخصی آمد.

مسعود باستانی از تاريخ ۱۴ تير ماه ۱۳۸۸ بازداشت و به اتهام تبليغ عليه نظام و اجتماع و تبانی برای ايجاد اغتشاش به شش سال زندان محکوم شده است. وی تا بهمن ماه ۱۳۸۸ در زندان اوين به سر می‌برد، اما در تاريخ پنجم بهمن ماه ۱۳۸۸ از زندان اوين به زندان رجايی‌شهر که محل نگهداری مجرمان خطرناک است، منتقل شده و اکنون در اين زندان نگهداری می شود.

به گزارش کلمه، مهسا امرآبادی، همسر آقای باستانی از ۲۰ ارديبهشت ماه سال جاری برای اجرای حکم خود به اوين رفت. اواخر تير ماه پس از مخالفت‌ها و تهديدهای مقامات امنيتی و قضايی نهايتا به دنبال دستور دادستانی مسعود باستانی از زندان رجايی شهر تحت الحفظ به زندان اوين برده و موفق شد همسر خود را به مدت يک ساعت ملاقات کند.

مهسا امر آبادی در خرداد سال ۸۸ بازداشت و حدود سه ماه را در بند انفرادی ۲۰۹ سپری کرد. خانم امرآبادی دومين بار در اسفند ۸۹ به اتهام حضور در تجمعات اعتراضی بازداشت شد و محاکمه و به يک سال حبس تعزيری و ۴ سال حبس تعليقی محکوم شد.

کیوان صمیمی، مسعود باستانی و مهدی محمودیان سه روزنامه نگار زندانی در زندان رجایی شهر کرج چندی پیش در نامه‌ای به عزت الله ضرغامی رئیس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران شبکه‌های تلویزیونی تحت مدیریت او را به دروغ گویی متهم کرده و گفته بودند بیاید و از زندان رجایی شهر، بازدید کند.

این سه زندانی سیاسی با اشاره به پخش یک برنامه تلویزیونی از شبکه دو، که در این برنامه گوینده، زندان را به هتلی درجه یک تشبیه کرده که امکانات فراوانی با فرش‌های رنگین دارد، نوشته‌اند: «اگر راست می‌گویید حداقل یک بار به خبرنگاران و نمایندگان نهاد‌های مستقل داخلی و بین‌المللی اجازه دهید تا به تعبیر انان از این هتل درجه یک بازدید کنند.»

کیوان صمیمی،‌ مسعود باستانی که به شش سال زندان و مهدی محمودیان که به پنج سال زندان محکوم شده‌اند در نامه خود با تاکید بر اینکه در زندان رجایی شهر دسترسی به انواع مواد مخدر به مراتب از مواد غذایی و کتاب و روزنامه سهل الوصول‌تر است می‌نویسند «ما شاهد ضرب و شتم و فحاشی توسط پرسنل زندان هستیم و خانواده زندانیان در روزهای ملاقات مورد هتک حرمت قرار می‌گیرند و برای نیم ساعت ملاقات باید بیش از ۵ ساعت معطل شوند.»

از سوی دیگر ادوار نیوز گزارش داده است که ماموران اطلاعات سپاه عصر روز شنبه، رشید اسماعیلی، عضو شورای سیاستگذاری سازمان ادوار تحکیم وحدت را بازداشت کردند.

ژیلا بنی یعقوب، روزنامه‌نگار و برنده جایزه شجاعت در روزنامه‌نگاری سال ۲۰۰۹ و همسر بهمن احمدی امویی، دیگر روزنامه نگار زندانی، هم چندی پیش برای اجرای حکم یک سال زندان خود، راهی زندان اوین شد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG