لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ تیر ۱۴۰۰ تهران ۲۱:۳۵

یک نوکیش مسیحی از زندان اوین آزاد شد


گزارش ها از تهران حاکی است مصطفی بردبار، نوکیش مسیحی که در زندان اوین به سرمی برد، در دادگاه تجدیدنظر از اتهاماتی که علیه او اقامه شده بود تبرئه و آزاد شده است.

منصور برجی، سخنگوی «کلیساهای ایرانی همگام»، در گفتگو با رادیو فردا این خبر را تائید کرد.

به گزارش روز یکشنبه دوازدهم آبان ماه سایت محبت نیوز، مصطفی (محمد هادی) بردبار از نوکیشان مسیحی شهر رشت در دادگاه تجدیدنظر که روز چهارشنبه هشتم آبانماه ۱۳۹۲ در شعبه ۳۴ دادگاه انقلاب در تهران به رياست قاضی سليمی برگزار شد حضور پیدا کرد.

این گزارش حاکی است آقای بردبار پس از ارائه دفاعیات خود در دادگاه تجدید نظر، از تمامی اتهامات تبرئه و دستور آزادی او صادر شده است. مصطفی بردبار پیش از این و طی حکمی که نهم مردادماه اعلام شده بود، به ده سال حبس تعزيری محکوم شده و راهی زندان اوین شده بود.

منصور برجی، در زمان اعلام خبر صدور حکم برای آقای بردبار به راديو فردا گفته بود که اتهام آقای بردبار، عضويت در تشکل ضد امنيتی و اجتماع و تبانی با هدف ارتکاب جرايم عليه امنيت کشور بوده که در هر کدام آنها به پنج سال زندان محکوم شده است.

مصطفی بردبار، ۲۷ ساله، در سال‌های اخير به مسيحيت گرويده است. او هفتم دی‌ماه ۱۳۹۱ همراه با حدود ۵۰ مسيحی ديگر و در حالی‌که مراسم کريسمس را در خانه‌ای شخصی جشن گرفته بودند، با هجوم نيروهای امنيتی بازداشت شدند.

این گزارش حاکی است مصطفی بردبار در بند ۳۵۰ زندان اوين در کنار ساير زندانيان مسيحی از جمله، «فرشيد فتحی» و «علی رضا سيديان» که به دليل فعاليت‌های مسيحی خود دوران محکوميت خود را بسر می برند، هم بند بوده است.

مصطفی بردبار متولد سال ۱۳۶۵ خورشيدی است و پيش از اين نيز در سال ۱۳۸۸ در رشت
به اتهام گرويدن به مسيحيت و حضور در کليسای خانگی توسط ماموران امنيتی بازداشت شده بود. وی از سوی بازپرسی شعبه يک محکوم به «ارتداد» و پس از طی مراحل دادگاهی به قيد وثيقه آزاد و اين محکوميت نيز به عنوان سابقه کيفری در پرونده او درج شده است.

در سال‌های اخير تعداد زيادی از افرادی که از اسلام به مسيحيت تغيير دين داده‌اند، دستگير و به حبس های طولانی محکوم شده‌اند. همچنين در مواردی کليساهای مسيحيان تعطيل شده و از فعاليت‌های دينی آنها جلوگيری به عمل آمده است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG