لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۰۵:۵۲

هشدار سپاه نسبت به «زمینه‌‌سازی» داخلی برای عقب‌نشینی هسته‌ای


«صبح صادق»، ارگان رسمی اداره سیاسی سپاه پاسداران با انتشار یادداشتی نسبت به آنچه «عملیات روانی» برای تبدیل موضوع «عقب‌نشینی از خطوط قرمز هسته‌ای» به یک «مطالبه عمومی» در ایران نامیده، هشدار داده است.

یدالله جوانی٬ مشاور نماینده ولی فقیه در سپاه در تازه‌ترین شماره هفته‌نامه «صبح صادق» نوشته «توطئه» اصلی غرب و به‌ویژه ایالات متحده در دوره تمدید مذاکرات، «ناچیز» نشان دادن «فواید مقاومت» جمهوری اسلامی است.

وی نوشته در صورتی که دشمن بتواند چنین موضوعی را در میان مردم به یک «باور» تبدیل کند، انعطاف و عقب‌نشینی از خطوط قرمز هسته‌ای ترسیم شده از سوی نظام، به یک مطالبه عمومی تبدیل شده و مسئولان عالی‌رتبه، برای کاهش فشار‌ها به «اجبار» تن به خواسته‌های غرب خواهند داد.

اداره سیاسی سپاه علاوه بر اشاره به «زیاده‌خواهی‌های» غرب در مذاکرات و «همدستی» عربستان و آمریکا در کاهش قیمت نفت به منظور تشدید فشارهای اقتصادی بر جمهوری اسلامی٬ به طور ویژه بر «مجموعه‌ای از تحرکات داخلی‌ها برای زمینه‌سازی توفیقات دشمن» تاکید کرده است.

یدالله جوانی نشست «درباره یک توافق» در دانشگاه تهران که با حضور صادق زیباکلام٬ احمد شیرزاد و داود هرمیداس باوند و در نقد برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی برگزار شد را در همین راستا ارزیابی و آن را «مشکوک» خوانده است.

در این یادداشت این سه نفر «وکیل مدافع» غربی‌ها در ایران معرفی شده‌اند که در نشست یادشده تلاش کردند دستاوردهای برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی را «بسیار ناچیز» و هزینه‌های آن را برای کشور «بسیار سنگین» توصیف کنند.

آقای جوانی در یادداشت خود انتقادهای صریح زیباکلام٬ باوند وشیرزاد به فعالیت‌های هسته‌ای ایران را بخشی از یک «عملیات روانی» برای دست زدن به عقب‌نشینی هسته‌ای که می‌تواند مقدمه‌ای برای عقب‌نشینی‌های دیگر باشد٬ ارزیابی کرده است.

صادق زیباکلام در این نشست کم‌سابقه گفته بود «موضوع هسته‌ای» بیشتر از جنگ هشت ساله ایران با عراق به کشور ضربه وارد کرده و احمد شیرزاد هم اظهار کرده بود که از «چاه هسته‌ای آبی در نمی‌آید.»

واکنش اداره سیاسی سپاه پاسداران به این نشست از آنجا اهمیت دارد که حسن روحانی پیش‌تر از اینکه استادان دانشگاه برخلاف «یک عده کم‌سواد» به طور علنی درباره مذاکرات و فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی صحبت نمی‌کنند و به طور خصوصی برای وی در این زمینه نامه می‌نویسند انتقاد کرده بود.

در واقع این آقای روحانی بود که از استادان دانشگاه دعوت کرد «سقرا‌ط‌‌وار» درباره مذاکرات هسته‌ای ایران و غرب سخن بگویند و ارزیابی اداره سیاسی سپاه از اظهارات دانشگاهیان به عنوان «عملیات روانی» زمینه‌ساز عقب‌نشینی٬ می‌تواند انتقاد غیرمستقیم از حسن روحانی باشد.

با اینکه فرماندهان نظامی در ایران در طول یک سال گذشته بار‌ها نسبت به هرگونه عقب‌نشینی از مواضع هسته‌ای هشدار داده و به طور تلویحی از سیاست خارجی دولت یازدهم انتقاد کرده‌اند٬ اما یادداشت جوانی یکی از صریح‌ترین انتقاد‌ها به دولت و متهم کردن آن به زمینه‌سازی برای عقب‌نشینی هسته‌ای است.

این یادداشت یک روز پس از اظهارات رئیس جمهوری مبنی بر پیشنهاد برگزاری رفراندوم منتشر شده است.

حسن روحانی در اولین کنفرانس اقتصاد ایران گفته «برای یک بار هم که شده، درباره مسئله بسیار مهم که ممکن است اختلافی هم باشد... [مسئله‌ای که] برای همه اهمیت دارد و در زندگی همه تاثیرگذار است، نظر مستقیم مردم پرسیده شود.»

برخی کار‌شناسان سیاسی بدنبال این سخنان پیش‌بینی کردند منظور روحانی٬ مراجعه به آرای عمومی درباره موضوع فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی است.

فارغ از اینکه تا چه اندازه امکان برگزاری چنین رفراندومی در ایران وجود دارد و در نظر گرفتن موانع برگزاری آن که آقای روحانی به واسطه سوابق سیاسی-امنیتی خود به خوبی به آنها واقف است٬ نفس سخنان وی واکنش‌های دیگری نیز از سوی محافظه‌کاران بدنبال داشته است.

محمدرضا نقدی٬ رییس سازمان بسیج بی‌آن‌که نامی از روحانی ببرد٬ افرادی که به اسم «خردگرایی» دست از «آرمان‌ها» کشیده‌اند و از تعطیلی «مبارزه» حرف می‌زنند را «غیرانقلابی» دانسته است.

وی گفته «آرمان ما نه سانتریفیوژ، بلکه نابودی کاخ سفید و محو صهیونیسم است.»

حسین شریعتمداری٬ مدیرمسئول روزنامه «کیهان» هم گفته برای برگزاری رفراندوم نیاز به موافقت دو سوم نمایندگان مجلس است و در این زمینه نمی‌توان مجلس را دور زد.

با اینکه احتمالا نظامیان و محافظه‌کاران در روزهای آینده نسبت به سخنان روحانی واکنش‌های دیگری هم نشان خواهند داد٬ اما به نظر می‌رسد سخنان امیر محبیان٬ تحلیلگر سیاسی محافظه‌کار درباره شرایط فعلی دولت روحانی دور از واقعیت نباشد.

آنجا که می‌گوید روحانی کار خود را با «قمار» روی پرونده هسته‌ای شروع کرد٬ ولی پس از آنکه فهمید قضیه توافق آن طوری که فکر می‌کرد ساده نیست٬ فعلا در حال «مدیریت توقعات است و قصد دارد بازی را تغییر دهد.»

XS
SM
MD
LG