لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۳:۵۶

نایب رییس سابق فيفا: همه چیز را درباره فساد در فیفا فاش خواهم کرد


جک وارنر

جک وارنر، نایب رييس سابق فيفا، روز چهارشنبه ۱۳ خرداد ضمن اعلام اينکه ممکن است جانش در خطر باشد، گفت: «من به جزيياتی در مورد سپ بلاتر دسترسی دارم که مانند بهمن، فروخواهد ريخت».

آقای وارنر يکی از ۱۴ نفری است که از سوی مقامات قضايی آمريکا به دليل اتهام‌های مرتبط با فساد مالی فيفا تحت تعقيب است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وی در پيامی که در ترينيداد و توباگو منتشر شد گفت: «من ديگر هيچ رازی را مخفی نگه نمی‌دارم. منطق حکم می‌کند که جانم هم در خطر باشد ولی ديگر حتی مرگ من جلوی بهمنی که در راه است را نخواهد گرفت».

اين گزارش می‌گويد آقای وارنر که پيشتر وزير امينت ملی بوده و با خطر استرداد قضايی به آمريکا روبرو است، از منابع اصلی و کليدی پشت پرده استعفای ناگهانی سپ بلاتر از رياست فيفا بوده است.

جک وارنر گفت: «مجموعه‌ای از مدارک که ارتباط بين فيفا، منابع مالی‌ اين سازمان و خود من و نحوه سرمايه‌گذاری فيفا در انتخابات عمومی سال ۲۰۱۰ ترينيداد و توباگو را نشان می‌دهد، به شکل مجموعه آماده کرده‌ام».

آقای وارنر افزود اين مدارک حامل دانسته‌ها و يافته‌های او از انتقال بين‌المللی پول در فيفا با اطلاع سپ بلاتر است و موارد مرتبط با نخست وزير فعلی ترينيداد و توباگو را نشان می‌دهد.

جک وارنر، نایب رييس سابق فيفا و رييس «کونکاکاف» - کنفدراسيون شمال و مرکز آمريکا و کارائيب بوده است. در جريان برخی از اتهام‌های مرتبط به رشوه و فساد مالی، فيفا جک وارنر را در سال ۲۰۱۱ از تمامی مسئوليت‌هايش معلق و برکنار کرد.

در سال ۲۰۱۰ و در جريان انتخابات در ترينيداد و توباگو، جک وارنر از «کاملا پرساد بيسه‌سار» حمايت کرد که پيروز انتخابات شده و به عنوان اولين نخست وزير زن در اين کشور انتخاب شد. اندکی بعد جک وارنر روابط خود را با نخست وزير قطع کرد و از حزب او هم خارج شد.

جک وارنر گفته که با هرگونه حکم استرداد قضايی به آمريکا به شکل حقوقی و در دادگاه مقابله کرده است. وی افزود: «هيچ تمايلی ندارم دنباله‌روی (دستگيرشدگان) باشم و از آزادی‌های خود محروم شوم».

«اينترپل» يا پليس بين‌الملل، روز ۱۳ خرداد و به درخواست آمريکا، نام دوتن از مقامات بلندپايه پيشين فيفا و چهار مدير مرتبط با اتهام رشوه‌خواری در فدراسيون بين‌المللی فوتبال را در فهرست قرمز خود قرار داد.

اين اشخاص عبارتند از جک وارنر، ریيس پيشين اتحاديه فوتبال منطقه‌های آمريکای شمالی، مرکزی و کارائيب؛ نيکولاس لِئوز ربيس سابق اتحاديه فوتبال آمريکای جنوبی؛ سه شهروند آرژانتينی، که به پرداخت حدود ۱۵۰ ميليون دلار رشوه به فيفا برای بدست آوردن حقوق رسانه‌ای و تبليغاتی مسابقات فوتبال متهم هستند و مدير يک شبکه تلويزيونی برزيلی که شرکت‌های متعلق به او در پخش مسابقات فوتبال نقش داشته‌اند.

فهرست قرمز اينترپل به اين معنا است که امکان بازداشت اين افراد در هر کشور عضو اينترپل وجود دارد.

سپ بلاتر، رييس فيفا، روز ۱۲ خرداد و به دنبال رسوايی گسترده مالی در فدراسيون جهانی فوتبال اعلام کرد که از سمت خود کناره‌گيری می‌کند.

استعفای آقای بلاتر در حالی رخ می‌دهد که وی روز هشتم خرداد به رغم جو خبری سنگين و بازداشت هفت مقام برجسته فيفا، برای يک دوره چهار ساله ديگر به اين سمت انتخاب شده بود.

انتخاب وی پس از آن ميسر شد که علی بن حسين، رقيب اردنی‌اش، پيش از رای‌گيری دور دوم انتخابات در روز جمعه از نامزدی خود انصراف داد و بلاتر که در دور اول ۱۳۳ رای کسب کرده بود برای پنجمين بار پياپی رييس فيفا باقی ماند.

رييس ۷۹ ساله فيفا روز سه‌شنبه گفت که برای تعيين جانشين خود انتخابات جديد برگزار می‌کند.

دیدن نظرات (۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG