لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷ تهران ۰۷:۴۰

شبه نظامیان فرودگاه پایتخت لیبی را محاصره کردند


عکس حضور شبه نظامیان در فرودگاه لیبی در سال گذشته
گزارش ها حاکی است گروهی از شبه نظامیان روز دوشنبه و در واکنش به دستگیری رییس این گروه، فرودگاه بین المللی طرابلس، پایتخت لیبی را محاصره کرده اند. این گروه حرکت هوایپماها در فرودگاه را مختل کرده و فرودگاه را به حال تعطیل درآورده اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یک مقام رسمی در لیبی گفته است: «وضعیت بسیار پر هرج و مرجی است، همه در حال فرار کردن هستند، چند خودروی زرهی در محل پارکینگ هواپیماها مستقر شده و اجازه هیچ کاری نمی دهند.»

یک مقام رسمی دیگر هم به خبرگزاری فرانسه گفت: «ماشین هایی که به ضدهوایی مجهز هستند، تمام فرودگاه را محاصره کرده اند و جلوی هرگونه حرکت و انتقالی را گرفته اند. حتی شماری از مسافران هواپیماها به زور پیاده شده و از فرودگاه بیرون آمده اند.»

خبرگزاری های نزدیک به دولت لیبی گزارش داده اند این گروه شبه نظامی، این برنامه را برای تحت فشار قرار دادن دولت حاکم برای اعلام محل دستگیری «ابو علی جاه الحبشی» که رهبری آن ها را به عهده دارد، اجرا کرده است.

این گزارش حاکی است شبه نظامیان فقط اقدام به تیراندازی هوایی برای ترساندن کرده اند و در جریان ورود آن ها، یکی از کارکنان فرودگاه زخمی شده و مسافران وحشت زده شده اند.

«محمد الحریضی» سخنگوی دولت موقت لیبی گفته که از شاخه نظامی خواسته در مورد این مسئله تحقیق کنند. کمیسیون اطلاعاتی و نظامی طرابلس گفته هیچ اطلاعای از محل اختفا و یا دستگیری سرهنگ البحشی، ندارد.

دولت موقت لیبی و تشکیلات آن هنوز نتوانسته اند بیشتر مردم لیبی را به روند تازه در این کشور وارد کنند و وفاداران به معمر قذافی، دیکتاتور سابق این کشور هنوز به طور کامل تسلیم نشده و در برخی مواقع، دست به برخوردهای نظامی می زنند.

تمامی گروه هایی که علیه حاکمیت قذافی مبارزه می کردند، کمیته ای تشکیل داده و در آن جمع شده اند تا بازوی نظامی و کمکی به دولت انتقالی در لیبی باشند.

بیش از یک سال است که فرودگاه بین المللی لیبی در دست نیروهای شبه نظامی مخالف قذافی است. در زمان مبارزه، نیروهای شبه نظامی با کمک نظامی ناتو، با نیروهای وفادار به معمر قذافی مبارزه می کردند که در نهایت، پایتخت را تصرف کرده و حاکمیت قذافی را به پایان رساندند.

تشکیلات موقت لیبی از تمامی گروه هایی که مسلح هستند، خواسته سلاح ها را زمین گذاشته و به نبرد پایان دهند. شماری از گروه های شبه نظامی هنوز در لیبی موضع گرفته اند و حاضر به همکاری نشده اند.

حادثه تصرف و محاصره فرودگاه بین المللی در حالی است که لیبی خود را برای اولین انتخابات که قرار است تا حدود دو هفته دیگر برگزار شود، آماده می کند.

به گزارش رویترز، هنوز مناطق جنوبی لیبی درگیر خشونت و ناآرامی است و برخی گروه های شبه نظامی خواستار خودمختاری و یا استقلال شده اند.
XS
SM
MD
LG