لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۱۴

خیز یکی از بزرگترین شرکت‌های خدماتی نفتی جهان برای ورود به بازار ایران


تاسیسات نفتی شلومبرگر در بصره، عراق

شرکت شلومبرگر که از بزرگترین شرکت‌های خدمات نفتى در جهان به شمار مى‌رود اعلام کرده که به محض لغو تحریم‌ها، ورود دوباره به ایران را مد نظر قرار خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پال کیبزگارد مدیر اجرایی این شرکت روز جمعه ۲۶ تیرماه اعلام کرد «زمانی که تحریم‌ها لغو شدند و فعالیت در ایران مجاز شد، این شرکت بازگشت به این کشور را بررسی خواهد کرد».

شرکت آمریکایی - فرانسوی شلومبرگر جزو آخرین شرکت‌های غربی بود که ایران را ترک کرد. بر اساس قوانین آمریکا، مشارکت شرکت‌های این کشور در حوزه نفت و گاز ایران از سال ۱۹۹۵ قدغن شده است، اما این شرکت به خاطر اینکه در خارج از ایالات متحده آمریکا ثبت شده است، توانسته بود در پروژه‌های ایران حضور داشته باشد.

شلومبرگر در نیمه اول سال ۲۰۱۳ تمامی پروژه‌های خود را در ایران تکمیل و از کشور خارج شد. با این حال برخی منابع غیر رسمی بر این ادعا بودند که این شرکت هنوز روابط خود را با شرکت ملی نفت ایران حفظ کرده است.

درآمد این شرکت از پروژه‌های ایران در سال ۲۰۱۲ به ۴۱۸ میلیون دلار رسید که برابر سه درصد از کل درآمدهای شلومبرگر در آن سال بود. با این حال وزارت دادگستری آمریکا پس از شش سال تحقیق، این شرکت را به خاطر نقض تحریم‌ها علیه سودان و ایران، به پرداخت ۲۳۷ میلیون دلار محکوم کرد.

شرکت شلومبرگر فروردین امسال پذیرفت که از طریق دفاتر این شرکت در تگزاس، تحریم‌های اقتصادی وضع شده علیه ایران و سودان را «عمدا نقض کرده است».

این شرکت متهم شده بود که در فاصله سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۰ از طریق دفاتر خود در تگزاس آمریکا توانسته بود برخی تجهیزات را با دور زدن تحریم‌های آمریکا به ایران و سودان صادر کند.

بر اساس توافق جامع هسته‌ای که اخیرا میان ایران و شش قدرت جهانی حاصل شد، قرار شده که بخشی از تحریم‌ها علیه ایران برداشته شود و راه برای ورود دوباره شرکت‌های غربی به حوزه انرژی ایران باز شود.

به گزارش رویترز، با این حال همه تحریم‌ها علیه ایران یک جا برداشته نخواهد شد و در صورتی که در اجرای توافق مشکلی پیش آید، تمامی تحریم‌ها دوباره به حالت اول باز خواهد گشت.

شرکت شلومبرگر اخیرا اعلام کرده بود که ۹ هزار تن از کارکنان خود در خارج را به خاطر افت قیمت‌های جهانی نفت و کنترل مخارج شرکت اخراج خواهد کرد.

این شرکت بیش از ۱۰۸ هزار کارمند دارد. این شرکت روز پنجشنبه اعلام کرد که سود شلومبرگر بهتر از آنچه انتظار می‌رفت بهبود یافته است، موضوعی که باعث افزایش اندک ارزش سهام این شرکت در بازار نیویورک شد.

XS
SM
MD
LG