لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۰۱

نماینده ولی فقیه: ورود سپاه به عرصه اقتصادی و بانکداری قابل توجيه است


علی سعیدی، نماينده ولی‌فقيه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
علی سعیدی، نماينده ولی‌فقيه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به کارکردهای امنيتی، نظامی،‌ اطلاعاتی و سازندگی سپاه گفته است: « سپاه وارد پروژه‌هايی می‌شود که بخش خصوصی امکان رقابت با آن را ندارد و کمتر وارد اين عرصه می‌شود. ورود سپاه در عرصه سازندگی جزو رسالت ذاتی‌اش است.»

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، آقای سعیدی روز شنبه و در مراسمی در انتخاب کتاب سال سپاه در قم گفته است: «اين که سپاه با ورود به برخی پروژه‌ها جايگزين شرکت‌های فرانسوی و آلمانی می‌شود، در راستای حفظ بنيان نظام و انقلاب اين اقدامات را انجام می‌دهد و از همين رو ورود به عرصه اقتصادی و بانکداری نيز امری قابل توجيه است.»

پیشتر، مهرداد عمادی، مشاور اقتصادی اتحادیه اروپا در این مورد به رادیو فردا گفته بود «عملکرد اقتصادی سپاه در عمل به شرکت‌های بخش خصوصی آسیب زده است.»

آقای عمادی افزوده بود: «به نظر من پرهجمه‌ترین بخش ورود سپاه به اقتصاد بوده است. سپاه به اسم خصوصی شدن وارد پروژه‌های شد که توسعه فعالیت‌های اقتصادی بخش خصوصی نبود، بلکه خارج کردن شرکت‌های بخش خصوصی از معاملات بزرگ کشور بود. اکنون در پروژه‌های ساختمانی، راه سازی، بندرسازی، ساخت فرودگاه و تجارت خارجی کاری که سپاه کرده این است که نیروهایی که در بخش خصوصی دهه‌ها سرمایه‌گذاری کرده بودند تا توانایی اجرای این فعالیت‌ها را کسب کنند و به کشور کمک کنند در توسعه اقتصادی و صنعتی، این نیروها به کلی مجبور شدند از فعالیت‌های تجاری بزرگ خارج شوند. در بعضی مواقع سپاه عملاً از قدرت سیاسی- امنیتی خود استفاده کرده و بخش خصوصی را با تهدیدهای مستقیم یا غیرمستقیم از فعالیت‌های اقتصادی خارج کرده است.»

آقای سعیدی با اشاره انتقاداتی که به فعالیت های سپاه می شود گفته است: «بعضا در اين رابطه گرفتار جنگ روانی هستيم و گفته می‌شود به چه دليل سپاه وارد اين عرصه می‌شود و چرا با بخش خصوصی رقابت می‌کند؟ شايد در زمانی دايره پروژه‌های سپاه گسترده بود و برخی پروژه‌ها توسط بخش خصوصی اداره می‌شد، اما اکنون با بررسی‌هايی که انجام داده‌ام به اين نتيجه رسيدم که پروژه‌هايی که سپاه در دست می‌گيرد پروژ‌هايی است که بخش خصوصی با آن امکان رقابت ندارد و يا کمتر وارد اين عرصه می‌شود.»

وی افزود: «يکی از مسئولان قرارگاه سازندگی گزارشی را ارائه داد که طبق آن يکی از شهرهای استان کرمان وضعيت اسف‌باری داشت و با انجام کارهای عمرانی توسط سپاه اکنون اين شهر دارای مدرسه، جاده و امکانات بهداشتی است. متاسفانه زبان برای گفتن و قلم برای تبليغات سپاه وجود ندارد تا به اطلاع مردم و جامعه رسيده شود. اهالی قلم بايد اين موضوعات را به تحرير درآورند.»

سپاه پاسدارن در چند سال گذشته فعالیت های اقتصادی خود را گسترش داده و با توجه به تحریم ها در حوزه نفت و انرژی، حضور جدی در این حوزه ها داشته است.

سپاه پاسداران پس از پایان جنگ ایران و عراق و در دوره فرماندهی محسن رضایی، وارد فعالیت‌های اقتصادی گسترده شد.

این سازمان همچنین به دخالت های سیاسی متهم شده و علی مطهری، نماینده مجلس در آخرین موضع گیری گفته بود سپاه انتخابات مجلس را «سازماندهی» کرده است. سپاه پاسداران به این گفته ها واکنش نشان داده و آن را رد کرد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG