لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۲۶

وزیر خزانه‌داری آمريکا: اقتصاد ايران هنوز آشفته است


جک لو در اسرائیل و سخنرانی در گروه گسترش همکاری‌های اقتصادی در اورشلیم، بیت‌المقدس
جک لو، وزير خزانه‌داری آمريکا، برای اطمینان دادن به اسرائیل در مورد این که تحریم‌ ایران هنوز به قوت خود باقی است گفت که به‌رغم کاهش برخی‌ تحريم‌ها عليه ايران در چند ماه گذشته، وضعيت اقتصاد ايران هنوز «آشفته و به‌هم‌ريخته» است.

به گزارش روز چهارشنبه، ۲۸ خردادماه، خبرگزاری فرانسه، آقای لو که در اسرائيل به سر می‌برد گفت: «تحريم‌هايی که عليه ايران اعمال شده، سخت‌ترين تحريم‌هايی است که تاکنون در حوزه اقتصاد جهانی به اجرا درآمده و به اقتصاد ايران آسيب زيادی وارد کرده است.»

وی در ديدار با گروه گسترش همکاری‌های اقتصادی در اورشليم، بيت‌المقدس، افزود: «همين فشار تحريم‌ها بود که ايران را به پای ميز مذاکره آورد و به‌رغم گفت‌وگوهای اتمی با ايران در ماه‌های گذشته، شرايط اقتصادی ايران هنوز مناسب نيست.»

ايران در ماه‌های گذشته و به دنبال عقد قرارداد اتمی موقت با قدرت‌های جهانی نگرانی غرب از فعاليت‌های اتمی خود را کاهش داده و در مقابل انتظار دارد تمامی تحريم‌های سازمان ملل و کشورهای غربی بر صنايع نفت و انرژی و نظام بانکی ايران لغو شود.

در همین زمینه وزیر خزانه‌داری آمریکا گفت: «ايران هنوز نتوانسته فروش نفت خود را بالا ببرد و تحريم‌های اصلی هنوز به قوت خود باقی است. ما به ایران اجازه دستيابی به بمب اتمی را نخواهیم داد.»

اسرائيل از مخالفان جدی مذاکرات اتمی با ايران است.

در همین حال ايران مشغول مذاکره با گروه موسوم به ۱+۵، با حضور کشورهای آمريکا، بريتانيا، فرانسه، روسيه، چين و آلمان است که پس از توافق موقت ژنو در آذرماه سال گذشته انجام می‌شود.

دورهای پيشين اين مذاکرات نتيجه چندانی در پی نداشته و آن‌ گونه که طرف‌های گفت‌وگو اعلام کرده‌اند، اختلافات همچنان باقی است.

در همین حال گزارش‌ها حاکی است که در حال حاضر گفت‌وگوهای اتمی با ايران روی پيش‌نويس توافق نهايی متمرکز است.

لوران فابيوس، وزير خارجه فرانسه، پيشتر گفته بود که غرب اعتقاد دارد ايران به منظور استفاده صلح‌آميز از انرژی هسته‌ای تنها چند صد سانتريفيوژ نياز دارد، اما ايران خواستار صدها هزار سانتريفيوژ است.

سرگئی ريابکوف، مذاکره‌کننده ارشد روسيه، هم گفته بود موضع آمريکا درباره برخی مسائل از جمله دامنه غنی‌سازی اورانيوم در ايران و تعداد سانتريفيوژها تغييری نکرده است.

اين اختلافات در حالی به جا مانده که زمان چندانی به موعد تعيين‌شده برای دستيابی به توافق جامع هسته‌ای، روز ۲۹ تير، نمانده است؛ با اين حال طرف‌های گفت وگو ابراز اميدواری کرده‌اند که در اين فرصت به توافق دست يابند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG