لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ تهران ۰۶:۵۸

برگزاری دور پنجم مذاکرات هسته‌ای؛ تمرکز بر متن توافق‌نامه احتمالی


محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران و کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، ریاست نشست عمومی صبح سه‌شنبه را بر عهده داشتند
نشست عمومی هیات‌های مذاکره‌کننده ایران و قدرت‌های جهانی صبح سه‌شنبه، ۲۷ خرداد با ریاست وزیر خارجه ایران و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در حالی برگزار شد که هدف از این دور مذاکرات، نگارش پیش‌نویس توافق‌نامه جامع اتمی عنوان شده است.

مایکل مان، سخنگوی کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در توئیتر خود نوشت که تمرکز نشست عمومی صبح «بر متن توافق‌نامه احتمالی» بود و پس از پایان این نشست، کارشناسان طرفین وارد گفت‌وگو با یکدیگر بر سر شماری از موضوعات شده‌اند.

این پنجمین دور مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵، متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان محسوب می‌شود که پس از توافق موقت ژنو در آذر ماه گذشته انجام می‌شود.

دور پیشین این مذاکرات اما نتیجه چندانی در پی نداشت و آن‌گونه که طرفین اذعان داشتند، اختلافات همچنان باقی ماند.

این در حالی‌ است که قرار بود نگارش پیش‌نویس توافق‌نامه اتمی در دور پیشین مذاکرات انجام شود، چنانچه یک مقام دولت آمریکا و مذاکره‌کننده ارشد کشور چین نیز دوشنبه شب تایید کردند که کار نگارش این متن در جریان مذاکرات پیشین آغاز شده بود.

هانا کاویانی، خبرنگار اعزامی رادیو فردا به محل مذاکرات در وین، از مایکل مان در این باره پرسیده و او در پاسخ گفته است: «ممکن است یک‌سری اختلافات معنایی وجود داشته باشد و مطئنم که در زمینه تنظیم متن کارهایی انجام شده اما مهم این است که مذاکرات در مسیر درست پیش می‌رود.»

گزارش خبرنگار رادیو فردا همچنین حاکی از آن است که هیات مذاکره‌کننده ایران صبح سه‌شنبه مذاکرات دوجانبه‌ای با هیات‌های روسیه و چین داشته است و از سویی محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران نیز با یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، دیدار داشته است.

جزئیات این دیدارها و آن‌چه در نشست عمومی صبح امروز گذشته، علنی نشده است، اما خبرنگار اعزامی رادیو فردا از مقامات روسیه و آمریکا نقل می‌کند که هنوز اختلافات میان طرفین بسیار است.

دوشنبه شب، سرگئی ریابکوف، مذاکره‌کننده ارشد روسیه تاکید کرد که موضع آمریکا درباره برخی مسائل از جمله دامنه غنی‌سازی اورانیوم در ایران و تعداد سانتریفیوژها تغییری نکرده است.

پیش از آن لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه، گفته بود که غرب اعتقاد دارد ایران به منظور استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای تنها چندصد سانتریفیوژ نیاز دارد، اما ایران خواستار صدها هزار سانتریفیوژ است.

این اختلافات در حالی مذاکرات را تهدید می‌کند که زمان چندانی به موعد تعیین‌شده برای دستیابی به توافق جامع هسته‌ای، روز ۲۹ تیر، نمانده است؛ با این حال طرفین ابراز امیدواری می‌کنند که در این فرصت به توافق دست یابند.

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG