لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۸ مهر ۱۴۰۱ تهران ۰۷:۴۶

انتقاد آيت الله خامنه ای از نحوه اجرای اصل ۴۴


آقای خامنه ای، از اجرای روند خصوصی سازی انتقاد کرده است.

آيت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، از نحوه اجرای سياست های اصل ۴۴ قانون اساسی توسط دولت انتقاد کرد و انجام آن را رضايت بخش ندانست.


آقای خامنه ای که سال گذشته در قالب برنامه ای کامل و جامع، سياست های اصل ۴۴ قانون اساسی را به دستگاه های اجرايی کشور ابلاغ کرده بود، معتقد است دستگاه های اجرايی نتوانسته اند کار خود را در این زمینه به درستی انجام دهند.


رهبر جمهوری اسلامی با اشاره به برخی دغدغه های موجود درباره تامین عدالت اجتماعی افزود:« البته برخی بیگانگان در تبلیغات آشکار یا تعاملات دیپلماتیک سعی می کنند در شرایط فعلی دولت را مسئول این وضع جلوه دهند، اما این مشکل در طول سال های گذشته به وجود آمده زیرا خط و روش غلط بوده و به اصل ۴۴ قانون اساسی کم توجهی شده است.»


هر چند آقای خامنه ای سعی کرده ايراد و اشکال های وی متوجه دولت محمود احمدی نژاد نشود، اما سياست های اصل ۴۴ قانون اساسی يک بار در خراد ۱۳۸۴ و يک بار در تيرماه ۱۳۸۵ از سوی رهبر جمهوری اسلامی به دولت ابلاغ شده است.


دولت دوم محمد خاتمی، در عمل زمانی برای اجرای اين طرح نداشته و به نظر می رسد که انتقادهای رهبر جمهوری اسلامی عمدتا متوجه دولت محمود احمدی نژاد است که هم بر شعار عدالت گستری تاکيد کرده و هم زمان کافی برای تنظيم بودجه بر اساس دستور رهبر جمهوری اسلامی را در اختيار داشته است.


گزارشی که خبرگزاری مهر داده، حاکی از اين است که در ديدار مقامات مسئول با آقای خامنه ای، از سوی رييس جمهوری و کابينه، فقط چند تن از معاونان رييس جمهوری و شماری از وزيران حاضر بوده اند.

اصل ۴۴ قانون اساسی، به دولت اين اجازه را می دهد که بار مالی خود را کاهش داده و از درآمد های کلان وملی مانند نفت در حوزه های پژوهش، آموزش و رفاه اجتماعی استفاده شود و در مقابل برای برنامه های عمرانی و پروژه های عظيم، از بخش خصوصی استفاده شود.


اين اصل همچنين از دولت می خواهد که گردش پول را زير بنايی کرده و با بالا بردن مشارکت اجتماعی، صنايعی را که دولتی و ضررده هستند از دور خارج کرده و برای بهبود آن، از بخش خصوصی کمک بخواهد.


آقای خامنه ای گفته که مشکل از بی توجهی به سياست های اصل ۴۴ ناشی می شود که وظيفه حتمی تمامی سه قوا و دستگاه های کشور است.


آیت الله خامنه ای، افزایش ثروت ملی و برقراری عدالت اجتماعی را دو پایه اساسی اقتصاد اسلامی برشمرد و گفت:«هر روش، توصیه و نسخه اقتصادی که این دو هدف را تامین کند مورد قبول است و هر طرح و بحث دیگری که به افزایش ثروت ملی و عدالت اجتماعی بی توجه باشد، به درد کشور و مردم نمی خورد.»


بودجه ای که دولت نهم در سال اول تصويب کرد، تنها برای نه ماه کافی بود و برای سه ماهه پايانی سال، دولت مجبور شده با ارايه متمم، از حساب ذخيره ارزی، پول برداشت کند.


اصل ۴۴ قانون اساسی، به دولت اين اجازه را می دهد که بار مالی خود را کاهش داده و درآمد های کلان وملی مانند نفت را در پژوهش، آموزش و رفاه اجتماعی استفاده کند و برای برنامه های عمرانی و پروژه های عظيم، از بخش خصوصی استفاده کند

آقای خامنه ای در ادامه از طرح سهام عدالت استقبال کرده و گفت: «اجرای سياست های اصل ۴۴ به معنای چوب حراج زدن به ثروت عمومی کشور نيست.»


دولت نهم، به جز سهام عدالت، صندوقی به نام مهر رضا نيز ايجاد کرده که هدف آن تامين هزينه ازدواج جوانان اعلام شده است.


آقای خامنه ای، با اشاره به مخالفان داخلی اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ گفت:«بیشتر این مخالفان افرادی هستند که با اجرای این سیاست ها، منافعشان قطع و یا اختیارات مدیریتی آنان محدود خواهد شد».


وی در پایان گفت:«مطالعه ابعاد کار، مشورت با افراد صاحب نظر و پرهیز از شتاب زدگی مهم است اما به هر حال باید روند اجرای سیاستهای کلی اصل ۴۴ سرعت گیرد و مسوولان و مدیران بخشهای مختلف دولت، با جدیت و تدوین برنامه زمان بندی شده، کار را پیگیری کنند.»


گزارشی که خبرگزاری مهر داده، حاکی از اين است که در ديدار مقامات مسئول با آقای خامنه ای، از سوی رييس جمهوری و کابينه، فقط چند تن از معاونان رييس جمهوری و شماری از وزیران حاضر بوده اند.


ديگر مقامات حاضر در اين جلسه را، نمايندگانی از مجلس، مجمع تشخيص مصلحت نظام، شورای عالی امنيت ملی و صدا وسيما تشکيل می دادند.


XS
SM
MD
LG