لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۶ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۲۰:۵۳

هواپيمای سودانی در مسیر خارطوم ربوده شد


منابع دولتی لیبیایی تایید کرده اند که هواپیمای سودانی در خاک این کشور فرود آمده است.

يک هواپيمای مسافر بری سودانی که از نيالا، مرکز دارفور جنوبی، قصد عزيمت به خارطوم را داشت در ميانه راه ربوده شده و در ليبی فرود آمده است.


به گزارش شبکه خبری الجزيره، اين هواپيما که روز سه شنبه ربوده شده، ابتدا به دستور ربايندگان به سوی مصر حرکت کرد، اما پس از آنکه مقامات دولت مصر به اين هواپيما اجازه فرود نداند به سوی ليبی رفته و در اين کشور فرود آمده است.


عبدل حفيظ عبد الرحيم، سخنگوی سازمان هواپيمايی سودان، به رويترز گفته است: «هواپيما ربوده شده و گمان می رود در ليبی باشد.»


سازمان هواپيمايی ليبی هم فرود اين هواپيما در خاک اين کشور را تاييد کرده و اعلام کرده است که اين هواپيما در فرودگاه «کوف راه» واقع در منطقه کويری جنوب ليبی فرود آمده است.


شبکه خبری الجزيره تعداد مسافران اين هواپيما را که متعلق به يک شرکت مسافرتی خصوصی به نام «سان اير» در خارطوم است، ۸۷ نفر اعلام کرده است.


  • سازمان هواپيمايی ليبی فرود هواپيما سودنی در خاک اين کشور را تاييد کرده و اعلام کرده است که اين هواپيما در فرودگاه «کوف راه» واقع در منطقه کويری جنوب ليبی فرود آمده است

سخنگوی يک گروه شورشی سابق دارفور که با دولت اين کشور قرارداد صلح امضا کرده است، به خبرگزاری رويترز گفته است که سه عضو اين گروه جزو مسافران هواپيمای ربوده شده هستند.


خبرگزاری دولتی مصر، منا، هم به نقل از مقامات شرکت «سان اير» اعلام کرده است که ربايندگان چهار مرد هستند.


اين خبر را هيچ منبع ديگری تاييد نکرده است و تاکنون اطلاعات بيشتری در باره ربايندگان و خواست آنان منتشر نشده است.


منطقه دارفور از پنج سال قبل تا کنون صحنه درگيری شورشيان با دولت سودان است.


به گزارش رويترز، در اين مدت بيش از دو و نیم ميليون نفر از ساکنان اين منطقه از خانه های خود رانده شده اند و ۲۰۰ هزار نفر هم در جريان خشونت ها کشته شده اند. دولت سودان تعداد کشته شدگان را ۱۰ هزار تن اعلام می کند.


شورشيان دارفور در اين مدت به بيش از ده گروه منشعب شده اند.


يک منبع نزديک به سازمان هواپيمايی سودان بدون ذکر نام خود به رويترز گفته است که در فرودگاه نيالا، مبدا پرواز هواپيما، نزاعی رخ داده است چرا که سه نفز از اعضای گروه يک گروه شورشی که جزو مسافران هواپيما بوده اند، قصد داشته اند با سلاح وارد هواپيما شوند.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG