لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۲۰

اولین سفر خارجی البشیر پس از متهم شدن به جنایت جنگی


ماه گذشته دادستان دادگاه جنايی بين المللی خواستار بازداشت عمر رییس جمهوری سودان شد. (عکس: EPA)

رییس جمهوری سودان که برای صدور حکم بازداشت وی کیفرخواست صادر شده است قرار است روز سه شنبه برای شرکت در اجلاسی به ترکيه سفر کند.


اين اولين سفر خارجی عمر البشير پس از صدور کیفرخواست برای بازداشت او به اتهام جنايت عليه بشريت، توسط دادگاه بين المللی لاهه است.


به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، در پی عدم حضور رابرت موگابه، رییس جمهوری زيمبابوه، عمر البشير در راس هيات بلند پايه آفريقايی در مذاکرات مقامات ترکيه و آفريقا حضور خواهد داشت.


ماه گذشته دادستان دادگاه جنايی بين المللی که مقر آن در لاهه است، عمر حسن البشير، رييس جمهوری سودان را متهم به نسل کشی در دارفور کرد و خواستار بازداشت وی شد.


ماه گذشته دادستان دادگاه جنايی بين المللی که مقر آن در لاهه است، عمر حسن البشير، رييس جمهوری سودان را متهم به نسل کشی در دارفور کرد و خواستار بازداشت وی شد.

لوئيس مورنو- اوکامپو، دادستان دادگاه جنايی بين المللی، از سه قاضی اين نهاد خواست تا حکم بازداشت رييس جمهوری سودان را صادر کنند تا مانع کشته شدن دو ميليون و ۵۰۰ هزار نفر ديگر در دارفور شوند.


رهبر سودان متهم شده که نقشی کليدی در کشتار دارفور، منطقه ای در غرب سودان، داشته و از شبه نظاميان عرب تبار اين کشور، که به قبايل آفريقايی در اين منطقه حمله می کنند، پشتيبانی کرده است.


عمر حسن البشير همچنين متهم شده که از کشتار بسياری از مردم دارفور حمايت کرده است.


دادستان دادگاه جنايی بين المللی اعلام کرد که نسل کشی همچنان در دارفور ادامه دارد و بايد هر چه زودتر متوقف شود.


دادگاه بين المللی کيفری که نهادی دائمی و مستقل است در سال ۲۰۰۲ ايجاد شد و مسئول رسيدگی به جنايت عليه بشريت، نسل کشی و جرائم جنگی بوده و ۱۰۶ کشور جهان تاکنون به آن پيوسته اند.

به گزارش سازمان ملل، از سال ۲۰۰۳ تاکنون حدود ۳۰۰ هزار نفر در دارفور کشته شده و دو ميليون و ۵۰۰ هزار نفر ديگر نيز مجبور به ترک محل سکونت خود شده اند.


سازمان ملل، دولت های غربی و سازمان های حقوق بشر مقامات سودانی را متهم به مسلح کردن شبه نظاميان و فرستادن آنها به دهکده های دارفور برای کشتن و تجاوز به اهالی آنها کرده است.


صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG