لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۶:۳۹

چین برای بحران دارفور نماینده به سودان اعزام می کند


هيات صلحبانان سازمان ملل متحد مستقر در سودان در گزارشی اعلام کرد که دولت نظامی خارطوم بمباران بخشی از مناطق غربی دارفور را از سر گرفته است. ( عکس: AFP)


همزمان با بمباران مناطقی از دارفور توسط دولت سودان، پکن اعلام کرد که برای حل مشکل اين منطقه يک نماينده به خارطوم اعزام می کند.


هيات صلحبانان سازمان ملل متحد مستقر در سودان در گزارشی اعلام کرد که دولت نظامی خارطوم بمباران بخشی از مناطق غربی دارفور را از سر گرفته است.


بر اساس اظهارات سخنگوی سازمان ملل متحد در سودان، اين حملات هوايی جان هزاران شهروند غير نظامی را که در شرايط نامناسبی در غرب دارفور زندگی می کنند به شدت تهديد می کند.


همزمان با انتشار اين گزارش، دولت چين اعلام کرد که برای حفظ صلح در اين کشور آفريقايی، يک ديپلمات ارشد خود را راهی آن کشور می کند.


قرار است ليو گويجين، سفير چين در سودان، روز سه شنبه، ۲۵ فوريه، که مصادف است با پنجمين سالروز جنگ در سودان، ديدار پنج روزه خود از دارفور را آغاز کند.


آقای ليو در يک کنفرانس خبری مشترک که با حضور وزير امور خارجه سودان انجام شد بر اين نکته تاکيد کرد که «دارفور برای پکن از اهميت خاصی برخوردار است.»


چين که دو سوم نفت سودان را خريداری می کند و بزرگترين تامين کننده مهمات جنگی برای دولت آن کشور محسوب می شود از سوی جامعه جهانی مورد انتقاد شديد قرار دارد.

سفير چين در اين کنفرانس خبری گفت: «پيام من به رسانه ها و به تمام دنيا اين است که دولت و مردم چين برای ياری رساندن به سودان آماده اند و مايلند به جامعه جهانی کمک کنند تا راه حلی برای بحران دارفور پيدا شود.»


چين که دو سوم نفت سودان را خريداری می کند و بزرگترين تامين کننده مهمات جنگی برای دولت آن کشور محسوب می شود از سوی جامعه جهانی مورد انتقاد شديد قرار دارد.


پکن متهم است که به جای استفاده از نفوذش بر خارطوم برای استقرار صلح در آن کشور، قدرتش را در شورای امنيت سازمان ملل متحد به کار گرفته تا از ورود پاسداران صلح اين سازمان به خاک سودان جلوگيری کند.


فعالان و مدافعان حقوق بشر معتقدند که دولت چين با ارسال اسلحه به سودان در نسل کشی و جنايت عليه بشريت در آن کشور نقش دارد.


در واکنش به اين اظهارات، سفير چين گفت که پکن در سال ۲۰۰۶ ميلادی تنها هشت درصد از جنگ افزارهای دولت نظامی سودان را تامين کرده و علاوه بر چين، هفت کشور ديگر نيز به سودان اسلحه صادر می کنند.


اين ديپلمات ارشد چينی معتقد است که حتی اگر پکن فروش اسلحه به خارطوم را متوقف کند، سودان قادر خواهد بود سلاح های خود را از کشورهايی که با آنها رابطه دارد به دست آورد.


انتظار می رود آقای ليو در جريان سفرش، از دولت نظامی سودان بخواهد که با ورود صلحبانان سازمان ملل به خاک آن کشور موافقت کند.


سازمان ملل متحد در نظر دارد ۲۶ هزار نيروی پاسدار صلح خود را به سودان بفرستد.


سفر نماينده دولت چين به سودان تنها چند روز پس از آن انجام می گيرد که استيون اسپيلبرگ، کارگردان سرشناس هاليوود، در اعتراض به نقش چين در سودان از سمت خود به عنوان مشاور هنری بازی های المپيک ۲۰۰۸ پکن کناره گيری کرد.


XS
SM
MD
LG