لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۲۹

درخواست اتحادیه عرب از شورای امنیت برای حمایت از طرح توقف خشونت در سوریه


نبیل العربی (چپ) دبیرکل اتحادیه عرب در کنار شیخ حامد بن جاسم آل ثانی، نخست وزیر و وزیر خارجه قطر
اتحادیه عرب اعلام کرد برای توقف خشونت ها در سوریه باید کارهای بیشتری کرد و از این رو دو نماینده را راهی نیویورک می کند تا وارد گفت وگو شده و از شورای امینت بخواهند در مورد سوریه دست به کار شود و از طرح اتحادیه عرب مبنی بر تشکیل دولتی ائتلافی در سوریه با حضور مخالفان، حمایت کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، نبیل العربی، دبیرکل اتحادیه عرب و نخست وزیر قطر قرار است روز شنبه به مقر سازمان ملل متحد بروند و پیشنهاد خود را عرضه کنند. این در حالی است که اتحادیه عرب در آخرین موضع گیری خود از بشار اسد، رییس جمهوری سوریه خواسته بود از قدرت کناره گیری کند.

فعالان حقوق بشر سوریه می گویند ماموران امنیتی و نظامی روز پنجشنبه حمله ای گسترده به مخالفان در شهر دوما داشتند که به درگیری منتهی شد. شماری از خبرگزاری ها گزارش کردند که بیشتر شهر دوما به دست گروه موسوم به «ارتش سوریه آزاد» افتاده است. این گروه از افرادی که از ارتش دولت بشار اسد جدا شده اند، تشکیل شده است.

نبیل العربی، دبیرکل اتحادیه عرب گفت: «به همراه شیخ حامد بن جاسم آل ثانی، نخست وزیر قطر به سازمان ملل می رویم و روز دوشنبه جلسه ای با شورای امنیت خواهیم داشت تا موافقت این شورا با طرح اتحادیه عرب به دست آوریم.»

طرح اتحادیه عرب این است که سوریه سرکوب را متوقف کرده و ظرف دو ماه، دولتی ائتلافی و متحد با حضور نمایندگان مخالف و معترض تشکیل دهد. دمشق این طرح را رد کرده و آن را دخالت در امور داخلی خود خوانده است.

دولت حاکم در دمشق بار دیگر اعلام کرده که مشغول مبارزه و برخورد نظامی با «تروریست ها و گروه های مسلح» است و مدعی است تاکنون حدود دو هزار تن از نیروهای نظامی خود را در این درگیری ها از دست داده است.

سازمان ملل می گوید در سرکوب های معترضان و مخالفان در سوریه و در ده ماه گذشته، نزدیک به پنج هزار تن از شهروندان غیرنظامی سوریه توسط نیروهای نظامی و امنیتی کشته شده اند.

روسیه و چین که پیشتر قطعنامه شورای امنیت در مورد سوریه را وتو کرده اند، روز پنجشنبه اعلام کردند از طرح سازنده ای که به پایان دادن خشونت در سوریه منتهی شود، حمایت خواهند کرد. به گزارش رویترز، دیپلمات های اروپایی و دیپلمات های عربی در سازمان ملل مشغول رایزنی هستند تا پیش نویسی را آماده کنند که شورای امنیت هفته آینده آن را به رای بگذارد.

اتحادیه عرب به دلیل ادامه خشونت‌ها در سوریه تحریم‌هایی علیه این کشور اعمال کرده است. عمده این تحریم‌ها اقتصادی است اما در بخش سیاسی، عضویت سوریه در اتحادیه عرب به حال تعلیق در آمد و سفر شماری از مسئولان این کشور به دیگر کشورهای عربی ممنوع شد.
XS
SM
MD
LG