لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ تهران ۰۶:۲۲

بريتانيا: پخش تصاوير «اعتراف» منزجر کننده است


مقامات بریتانیا به پخش تصاویر اعتراف ملوان بریتانیایی واکنش نشان دادند.

تونی بلر، نخست وزیر و مارگرت بکت، وزیر امور خارجه بریتانیا در واکنش به پخش تصاویر اعتراف ملوان بریتانیایی مبنی بر ورود غیرقانونی به آبهای ایران، این اقدام دولت ايران را «منزجر کننده» و «زشت» خواندند.


تونی بلر در گفت و گو با خبرنگاران در شهر منچستر گفت:«من نمی دانم منظور ایرانی ها از این کار چیست، اما این کار خیلی زشت است. نمایش دادن و استفاده یک طرفه از افرادی که دستگیر شده اند، هیچ کس را گول نمی زند.»


آقای بلر گفت:«ایرانی ها باید بدانند که اگر به این کار ادامه دهند، با انزوای بیشتر مواجه می شوند. روز گذشته اين انزوا از سوی شورای امنیت بود و امروز از سوی اتحادیه اروپا و ما در تعطیلات آخر هفته با متحدان خود صحبت می کنیم و تمام کارهای لازم را انجام می دهیم.»


درباره اين خبر نظر دهيد. شما درباره جنجال پديد آمده بر سر بازداشت ملوانان بريتانيايی چه فکر می کنيد؟
برای اظهار نظر در اين زمينه، کليک کنيد

نخست وزیر بریتانیا در ادامه گفت:«این ها همه در حالی است که ما باید صبر هم داشته باشیم؛ چرا که هدف اصلی، بازگشت سریع و سالم تمام ملوانان نظامی است.»


وی در پیامی به مقامات جمهوری اسلامی ایران افزود:«هر چه سریع تر رژیم ایران باید دریابد که از این قضیه چیزی به دست نمی آورد. مشخص و واضح است که افراد ما در آب های عراق به انجام وظیفه مشغول بوده اند و باید زود آزاد شوند.»


تصاویر ترسناک


خانم بکت هم که برای اجلاس دوروزه وزيران امور خارجه کشورهای اتحادیه اروپا در برمن، آلمان، به سر می برد، در گفت و گو با شبکه های خبری رویترز و بی بی سی گفت:«پخش این تصاویر منزجر کننده، ناراحت کننده و ترسناک است و دنیا متوجه می شود که ایرانی ها چه مسئله ای درست کرده اند.»


وزیر امور خارجه بریتانیا گفت:«از زمانی که این قضیه شروع شده، ما تمام مجاری دیپلماتیک را فعال کرده ایم تا بتوانیم این مشکل را با آرامش حل کنیم، اما هیچ همکاری از سوی تهران دیده نشده است.»


از خانم بکت پرسیده شد که آیا بریتانیا به دنبال فشار بیشتر بر ایران و لغو همکاری های اقتصادی است، که وی در پاسخ گفت:«آنچه در حال حاضر به آن نیاز داریم، یک پیام مشترک، واحد و روشن از سوی اتحادیه اروپا است که نشان دهد ما وضعیت به وجود آمده را غیرقابل قبول می دانیم.»


تونی بلر:ایرانی ها باید بدانند که اگر به این کار ادامه دهند، با انزوای بیشتر مواجه می شوند، روز گذشته از شورای امنیت بود و امروز از سوی اتحادیه اروپا و ما در تعطیلات آخر هفته با متحدان خود صحبت می کنیم و تمام کارهای لازم را انجام می دهیم

وی در ادامه گفت که هنوز نمی داند ملوانان نظامی بریتانیا در کجا به سر می برند و هنوز مقامات کنسولی سفارت بریتانیا در تهران نتوانسته اند با آنها ملاقاتی داشته باشند.


سومین نامه زن ملوان


فی ترنی، تنها زن در ميان ملوانان بازداشت شده بريتانيايی در ايران، در نامه سوم خود به مقام های اين کشور، خود را «قربانی سياست های جنگ طلبانه بلر و بوش» خوانده است.


به گزارش خبرگزاری فرانسه، در نامه ای که خانم ترنی نوشته و به مقام های کنسولی بريتانيا در تهران تحوبل داده شده، آمده است: «به نظر من برای پيشرفت و حرکت رو به جلوی کشور ما، بايد نيروهای خود را از عراق خارج کنيم و اجازه دهيم ملت عراق زندگی خود را اداره کنند.»


وی در پايان نامه خود آورده است: «حالا زمانی است که ما از دولت خود بخواهيم رفتار خود را در برابر ديگر ملت ها، تغيير دهد.»


فی ترنی، ملوان نظامی بريتانيا، دو نامه ديگر هم به خانواده خود نوشته که صحت اصل آن از سوی خانواده وی تاييد شده است.


پخش «اعترافات» از العالم


شبکه تلویزیونی العالم که توسط جمهوری اسلامی اداره می شود، روز جمعه تصاویر اعتراف یک ملوان نظامی بریتانیا را پخش کرده که می گوید ملوانان به طور غیر مجاز وارد آب های ایران شده اند.


شبکه العالم «تصاویر اختصاصی از یک ملوان نظامی بریتانیا از میان ۱۵ ملوان دستگیر شده را پخش کرد که اعتراف کرده به صورت غیرمجاز وارد آب های ایران شده اند.»


در این تصاویر، نايتن توماس سامرز، اپراتور مکانيک در نيروی دريايی سلطنتی، می گويد که به طور غير مجاز وارد آب های ايران شده و به همين دليل از مردم ايران عذر می خواهد.


وی در عين حال تاکيد می کند که از زمان بازداشت با ملوانان بريتانيايی به خوبی رفتار شده و او از شرايط راضی است.


تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی ایران هم گزارش داد ملوانان نظامی بریتانیا اعتراف کرده اند که ورود غیر مجاز به آب های ایران داشته اند که این اعتراف ساعت ۰۹:۳۰ به وقت گرینویچ و ساعت ۱۳:۰۰ به وقت تهران از شبکه العالم پخش شد.


دولت بریتانیا پیشتر و وقتی برای نخستین بار تصاویر ملوانان دستگیر شده پخش شد، بریتانیا این حرکت رامحکوم کرده و از مقامات ایرانی خواست، «از دستگیر شدگان استفاده ابزاری نکرده و آنها را روی صفحه تلویزیون نمایش ندهد.»


رجب طیب اردوغان نامه ای به رییس جمهوری اسلامی ایران نوشته و درخواست کرده ملوانان نظامی بریتانیا آزاد شوند و دیپلمات های ترکیه بتوانند با آنها ملاقات کنند.


تونی بلر:«ایران با این کار به سوی انزوای بیشتر می رود.»

به گزارش سی ان ان، آقای احمدی نژاد در پاسخ اعلام کرده که مقامات بریتانیایی باید برای حضور غیرقانونی در آب های ایران، عذرخواهی کنند.


هنوز منبع خبری ديگری، گزارشی از پاسخ محمود احمدی نژاد منتشر نکرده است.


درخواست سولانا


خاویر سولانا، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز جمعه از ایران خواست به دستگیری یک هفته ای ملوانان نظامی بریتانیا خاتمه داده و آنها را آزاد کند.


در این تصاویر، یکی از ملوانان نظامی بریتانیایی عنوان می کند که وارد آب های ایران شده اند و از مقامات جمهوری اسلامی ایران عذرخواهی می کند

به گزارش خبرگزاری آلمان، آقای سولانا در جلسه با وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا در برمن، آلمان، گفت:«این کار یک اشتباه بزرگ است و آنها[مقامات ایران] باید به سرعت دستگیرشدگان را آزاد کنند.»


در مذاکره دو روزه وزيران امور خارجه اتحادیه اروپا، که در آلمان برگزار می شود، مواضع اتحادیه اروپا درباره مسایل منطقه ای، خاورمیانه و ایران به بحث گذاشته می شود.


نمایندگان وزات امور خارجه کشورهای اتحادیه اروپا، همچنین از مواضع بریتانیا در جریان دستگیری ۱۵ ملوان نظامی این کشور از سوی مقامات مرزی جمهوری اسلامی ایران حمایت کرده و خواهان آزادی آنها شدند.


درخواست شورای امنیت از ایران


شورای امنیت سازمان ملل توجه عمیق خود نسبت به دستگیری ملوانان بریتانیایی توسط مقامات جمهوری اسلامی ایران را اعلام کرد و از ایران خواست تا اجازه دهد کنسول بریتانیا با دستگیرشدگان ملاقات کند و بازداشت شدگان به زودی آزاد شوند.


خبرگزاری فرانسه گزارش داد چهار ساعت مذاکرات اعضای شورای امنیت بر سر صدور قطعنامه ای هشدار دهنده به ایران، تنها به بیانیه ای بدون الزام اکتفا کرد که در آن خواسته شده«مقامات کنسولی بریتانیا اجازه ملاقات با ملوانان نظامی دستگیر شده را داشته باشند».


در اين بيانيه، شورای امنیت بر «توجه عمیق» خود به این مسئله تاکيد کرده و خواهان «آزادی سریع ملوانان» شده است.


دفتر نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل، پس از صدور این قطعنامه، بلافاصله واکنش نشان داد و اعلام کرد شورای امنیت، «بار دیگر مورد سوء استفاده برخی کشورها قرار گرفته است.»


شامگاه پنج شنبه ۲۹ مارس، به درخواست بريتانيا، اعضای شورای امنيت پشت درهای بسته جلسه ای تشکيل دادند تا قطعنامه ای هشدار دهنده به ايران صادر کنند.


شبکه سی ان ان در گزارشی خبرداد که صدور این قطعنامه به سختی انجام شده است. نماینده غنا در شورای امنیت سازمان ملل، در گفت و گو با سی ان ان گفت:«ما هنوز نمی دانیم چه اتفاقی افتاده و به همین علت نمی توانیم وارد این قضیه شویم و اظهار نظر کنیم.»


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG