لینک‌های قابلیت دسترسی

پنجشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۹:۲۹

هوگو چاوز، رييس جمهور ونزوئلا، در سخنرانی روز شنبه خود در برزيل تاييد کرد حال فيدل کاسترو وخيم است اما رهبر کوبا برای بهبود تلاش می کند.


فيدل کاسترو، رهبر ۸۰ ساله کوبا، از تورم بافت های روده بزرگ رنج می برد و تا به حال سه جراحی را از سر گذرانده است.


اخبار وضعيت جسمی کاسترو از زمانی مطرح شد که روزنامه ال پاييس، چاپ مادريد، از برخی منابع پزشکی اخباری را نقل کرد که وضعيت جسمی و درمانی کاسترو مناسب نيست.


پزشکان متخصص فيدل کاسترو، اسپانيايی هستند و برای مداوای رهبر کوبا از اسپانيا راهی هاوانا شده اند و هربار اعلام کرده اند که کاسترو رو به بهبودی است.


به گزارش خبرگزاری فرانسه، چاوز در ريودوژانيرو خبر داد کاسترو برای کسب بهبودی خود تلاش می کند و وضعيت وی را مشابه زمانی توصيف کرد که برای «استقلال کوبا» مبارزه می کرده است.


چاوز گفت: فيدل در حال خوب شدن است و نمی دانم چه زمانی ممکن است جان دهد. من که اميدوارم ۱۰۰ سال ديگر زنده باشد. فيدل کاسترو هميشه زنده است و هيچ وقت نمی ميرد


وی در ادامه افزود که طی روزهای گذشته با فيدل تلفنی گفت و گو کرده و رهبر کوبا سعی می کند به بهبود لازم برسد.


منابع اطلاعاتی آمريکا هفته گذشته خبر دادند که حال کاسترو وخيم شده و ممکن است مرگ او نزديک باشد.


چاوز با رد اين خبر گفت: «فيدل در حال خوب شدن است و نمی دانم چه زمانی ممکن است از دنیا برود. من که اميدوارم ۱۰۰ سال ديگر زنده باشد. فيدل کاسترو هميشه زنده است و هيچ وقت نمی ميرد.»


از تابستان گذشته که وضعیت جسمی کاسترو رو به وخامت گرائید، حکومت را به برادر کوچک تر خود، رائول، که ۷۵ سال دارد واگذار کرد. برادرش تا پيش از جانشينی فيدل، وزير دفاع بود.


از زمان ضعف جسمانی کاسترو، دولت کوبا، اخبار مربوط به بهبود وضع جسمانی وی را منتشر نمی کند.


چاوز برای شرکت در اجلاس مرکوسور راهی برزيل شده که برای تقويت روابط تجاری کشورهای عضو اين اجلاس است.


برزيل، ونزوئلا، آرژانتين، اوروگوئه و پاراگوئه، کشورهای عضو اجلاس مرکوسور هستند.


XS
SM
MD
LG