لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹ تهران ۱۶:۴۸

چين: با گفت‌وگو می‌توان در پرونده اتمی ايران به نتيجه رسيد


لی بائودونگ، سفیر چین در شورای امنیت در کنار سوزان رایس، سفیر آمریکا در سازمان ملل
لی بائودونگ، نماینده چين در شورای امنيت سازمان ملل، در جلسه‌ای که برای بررسی تحريم‌ها عليه برنامه اتمی ايران برگزار شده بود گفت با چند پيش‌شرط امکان پيشرفت از راه گفت‌وگو در پرونده اتمی جمهوری اسلامی وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری رويترز، آقای بائودونگ گفت: «اگر تمامی طرف‌های اين پرونده صبوری به خرج داده و عمل‌گرايانه رفتار کنند و به سمت اعتمادسازی و راه‌های تقويت آن بروند، می‌توان با مذاکراه و گفت‌وگو به نتيجه رسيد.»

اين جلسه روز سه‌شنبه برای بررسی عملکرد تحريم‌های شورای امنيت سازمان ملل در چهارماه اول سال جاری ميلادی برگزار شد.

شورای امنيت تاکنون طی چهار قطعنامه تحريمی از ايران خواسته است فعاليت‌های مرتبط با غنی‌سازی اورانيوم را متوقف کرده و صحت صلح‌آميز بودن فعاليت‌های اتمی خود را به آژانس بين‌المللی انرژی اتمی ثابت کند.

ايران اين قطعنامه‌ها را رد کرده و به برنامه غنی‌سازی اورانيوم ادامه داده است. آژانس بين‌المللی انرژی اتمی در آخرين گزارش خود فهرستی از موارد فقدان همکاری ايران با آژانس منتشر کرده و بار ديگر از ايران خواسته به مسائل مطرح شده از سوی آژانس پاسخ دهد.

پنج عضو دائم شورای امنيت سازمان ملل به همراه آلمان که در گفت‌وگوهای هسته‌ای با ايران حضور دارند، به فعاليت‌های اتمی ايران مشکوک هستند و آن را تلاشی برای دستيابی به بمب اتمی می‌دانند. ايران می‌گويد برنامه اتمی را برای توليد برق دنبال می‌کند.

جلسه بررسی تحريم‌های ايران در سازمان ملل در حالی برگزار شد که گزارشی از تلاش‌های جمهوری اسلامی برای واردات برخی اقلام که تحت تحريم‌های سازمان ملل بوده، از کره شمالی و سوريه منتشر شده است.

چين هرچند از گفت‌وگوی بيشتر با ايران برای حل پرونده اتمی جمهوری اسلامی حمايت می‌کند، به تمامی قطعنامه‌های شورای امنيت رای مثبت داده است. چين همچنين مخالف تحريم‌های متمرکز بر صنايع انرژی و نفت و گاز ايران است.

لی بائودونگ گفته است که ايران به عنوان عضو معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای، ان‌پی‌تی، حق دستيابی به انرژی صلح‌آميز اتمی را دارد.

وی افزود: «ما اميدواريم ايران هم گام‌های موثری بردارد و به جامعه جهانی نشان دهد که ذات اصلی برنامه اتمی ايران، برای اهداف صلح‌آميز است.»

چين پس از ژاپن دومين کشور اصلی خريدار نفت ايران است.

دیدن نظرات (۸)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG