لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۰۹:۵۳

کشف یک محموله دیگر مشکوک به ارتباط با تسلیحات اتمی، در نیمه‌راه ایران


پلیس مالزی روز جمعه، ۲۷ اسفندماه، اعلام کرد که در یک کشتی باری که به مقصد ایران در حرکت بوده ابزار و تجهیزاتی کشف کرده است که قابلیت استفاده در تسلیحات هسته‌ای را دارند. این چهارمین روز پیاپی است که خبرگزاری‌ها به نام جمهوری اسلامی در پیوند با محموله‌ای تسلیحاتی اشاره می‌کنند.

روز پنج‌شنبه گذشته نیز خبرگزاری فرانسه از کشف و توقیف دو محموله ممنوعه حاوی «تجهیزات اتمی و تسلیحات» در راه ایران به دست مقامات کره جنوبی و سنگاپور خبر داد.

دو محموله‌ مورد نظر خبرگزاری فرانسه در عرض شش ماه گذشته کشف شده بودند، اما خبر توقیف آنها را این خبرگزاری تازه از دیپلمات‌های سازمان ملل کسب کرده بود.

روز جمعه نیز خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از رئیس پلیس مالزی از کشف و ضبط محموله‌ای ممنوعه در بندر اصلی مالزی خبر داد.

این محموله که از یکی از بنادر چین به مقصد تهران در حرکت بوده اکنون تحت نظر مقامات مالزی در حال بازرسی است تا معین شود که محتویات آن در ساخت تسلیحات اتمی قابل استفاده است یا خیر.

در همین زمینه شرکت بین‌المللی کشتی‌رانی مالزی تایید کرده است که پلیس این کشور دو کانتینر را در یک کشتی باری در روز ۸ مارس، ۱۷ اسفندماه،‌ ضبط کرده است که محتویات آنها در بارنامه «کالاهایی برای استفاده در صنایع غذایی،‌ دارویی یا شیمیایی» توصیف شده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از مقامات پلیس مالزی می‌گوید که پلیس توسط فردی خبردار شده‌ است که اقلامی به طور غیرقانونی و بدون جواز ویژه بار کشتی شده‌اند. مشخص نیست چه کسی پلیس مالزی را خبردار کرده است.

ایران که بر اساس قطعنامه ۱۷۴۷ شورای امنیت در سال ۲۰۰۷ از صادرات انواع سلاح و مواد مرتبط منع شده است در حال حاضر مشمول چهار دور تحریم از سوی شورای امنیت سازمان ملل به دلیل سر باز زدن از توقف غنی‌سازی اورانیوم است.

در هفته گذشته نام جمهوری اسلامی چندین بار در اخبار بین‌المللی در ارتباط با محموله‌های تسلیحاتی قاچاق تکرار شده است، اما مقامات ایران تنها به یک خبر از اسرائیل در مورد کشف ۵۰ تن تسلیحات در راه غزه واکنش نشان داده‌اند.

اسرائیل روز سه‌شنبه یک کشتی باری را که می‌گفت حامل تسلیحات ایرانی بوده و برای شبه‌نظامیان فلسطینی ساکن نوار غزه ارسال می‌شده، در دریای مدیترانه توقیف کرد. اما مقام ارشد ارتش ایران در واکنشی قابل پیش‌بینی این خبر را کذب محض خواند.
XS
SM
MD
LG