لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ تهران ۰۵:۳۴

وزیر خارجه آمریکا با نمایندگان اپوزیسیون سوریه دیدار کرد


هیلاری کلینتون در جریان دیدار روز سه شنبه در ژنو
هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا روز سه شنبه در ژنو با نمایندگان اپوزیسیون سوریه دیدار کرد و از آن ها خواست تحت هر شرایطی، حقوق اقلیت ها و گروه های مختلف در سوریه را حفظ و از آن حمایت کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، خانم کلینتون در دیدار با شش تن از اعضای موسوم به شورای ملی سوریه گفت: «دموکراسی فقط کنار گذاشتن حاکمیت بشار اسد نیست. برای داشتن دموکراسی باید حاکمیت قانون و حفظ حقوق تمامی مردم و اقلیت ها و گروه های مختلف را به رسمیت شناخت و آن را اجرا کرد.»

این گزارش حاکی است خانم کلینتون به نمایندگان اپوزیسیون سوریه گفته که مواضع خود در قبال آینده و گروه های مختلف را مشخص و اعلام کنند و همچنین به سمت مدارا و حقوق مساوی حرکت کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در میان مردم سوریه نوعی نگرانی حاکم شده که اگر نظام حکومتی حزب بعث و بشار اسد سرنگون شود، جنگ داخلی میان اقلیت ها در کشور شروع خواهد شد.

هيلاری کلينتون يک بار پیشتر نیز در دوم آگوست گذشته با شماری از شخصيت های اپوزيسون سوريه در واشينگتن ديدار کرده بود. جفری فيلمتن معاون وزير امور خارجه آمريکا پيشتر گفته بود که جهان «در پی راه های مسالمت آميزی برای پايان دادن به کشتار وحشيانه در سوريه است.» او جمهوری اسلامی ايران را به «دست داشتن در کشتار مردم سوريه» کرده بود.

ناوی پيلای مسئول کميساريای عالی حقوق بشر سازمان ملل، جمعه گذشته در آخرين گزارش خود اعلام کرد که شمار کشته شدگان در نا آرامی های هشت ماه و نيم سوريه، از مرز ۴ هزار نفر گذشت.

با این حال، خشونت ها در سوريه همچنان ادامه دارد. ديده بان حقوق بشر سوريه اعلام کرد تا ظهر روز سه شنبه، دستکم ۲۳ نفر تنها در حمص کشته شدند.

حمص در معرض عمليات نظامی نيروهای امنيتی و ارتش قرار دارد. مقام های سوری می گويند که در حال مبارزه با گروه های مسلح تروريست هستند. معترضان سوری اما اين روايت را بهانه ای برای سرکوب اعتراض های مسالمت آميز می دانند.

روز دوشنبه هم يکی از خونبارترين روزهای سوريه بود. شمار کشته شدگان در اين روز به دست نيروهای امنيتی به ۵۰ نفر رسيد. ديده بان حقوق بشر سوريه گزارش داده که ۳۴ نفر از اين افراد، از حمص ربوده شدند و پس از چند ساعت جنازه های آن ها در محله الزهراء اين شهر يافته شد. ۱۳ تن ديگر در همين شهر به ضرب گلوله نيروهای امنيتی در تظاهرات اين شهر کشته شدند.

در شهر جنوبی درعا نيز ده ها تن از دنشجويان به اتهام اهانت به بشار اسد، دستگير شدند.

برپايه طرح اتحاديه عرب، دولت سوريه متعهد شده بود که به حضور نيروهای مسلح دولتی در همه مناطق پايان دهد و تمام دستگير شدگان حوادث اخير را آزاد کند. از زمان اعلام پذيرش اين طرح از سوی دمشق در روز دوشنبه، همه روزه بر شمار کشته شدگان غير نظامی افزوده شده است. مساله ای که باعث شد اتحاديه عرب تحريم های اقتصادی سختی عليه نظام سوريه اعمال کند. از جمله اين تحريم ها، تعليق عضويت سوريه در اتحاديه عرب و تحريم بانک مرکزی اين کشور از سوی کشورهای عربی است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG