لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۰۳

«گام های ناقضان حقوق بشر پرشتاب شده است»


«گام های ناقضان حقوق بشر پرشتاب شده است، به گونه ای که فرصت دفاع حذف می شود و فرصت گفتگو لغو.» اين آغازين جمله تازه ترين بيانيه مطبوعاتی کانون مدافعان حقوق بشر درباره نقض اين حقوق در ايران است.

حقوقی که به باور فعالان حقوق بشر، دولت ايران با امضای ميثاق های بين المللی، ملزم به رعايت آن شده است.

در اين بيانيه کانون به موضوعات مختلفی پرداخته شده است، از افزايش فشارها بر فعالان حقوق بشر در ايران تا جلوگيری از سخنرانی شيرين عبادی و حتی پروژه متروی اصفهان.


محمد علی دادخواه، سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر در مصاحبه ای با راديو فردا درباره اين بيانيه و در پاسخ به اين سوال که علت اعمال فشارهای بيشتر بر مدافعان حقوق بشر از طرف دولت چيست، می گويد: «در يک نظام قانون مدار که سعی در توسعه کشور دارد، اصولا سعی بر اين نمی شود که مدافعان حقوق بشر را محدود کنند، قاعدتا هنگامی که بعضی ها از قانون می گريزند چنين تضييعاتی به وجود می آيد.»

در اين بيانيه، از جمله به جلوگيری و درنهایت لغو سخنرانی شيرين عبادی، برنده جايزه صلح نوبل ۲۰۰۳، از سوی ایران ومالزی، اعتراض شده است.


خانم عبادی قرار بود ۱۳ آبان ماه درنشست دو روزه دانشگاه کوالالامپور شرکت کند و در آنجا به سخنرانی بپردازد. اما این سخنرانی لغو شد.


محمد علی دادخواه، لغو سخنرانی شيرين عبادی را نقض حقوق انسانی می داند و در اين باره می گويد: «هم دولت مالزی و هم دولت ايران مفاد ميثاق مدنی سياسی را که تبيين کننده اعلاميه جهانی حقوق بشر است پذيرفته اند و نهايتا نمی توانند از حقوق انسانی به اين نحو جلوگيری به عمل بياورند.»

ديگر مسائله مورد اعتراض، حکم ۱۱ سال حبس محمد صديق کبودوند، روزنامه نگار و دبير سازمان حقوق بشر کردستان، محکوميت شهناز غلامی، روزنامه نگار در دادگاه انقلاب تبريز، محدوديت های اعمال شده درباره آداب و رسوم و عبادات اهل تسنن و جلوگيری از ساختن مسجد و نقض حقوق اقليت ها در ايران است.

در اين بيانيه همچنین به احداث مترو از خيابان چهارباغ اصفهان که بستر بناهای تاريخی سی و سه پل و ميدان نقش جهان است، اعتراض شده است.

اين اقدام که پيشتر مورد اعتراض جمعی از فعالان اجتماعی، اعضای تشکل های غيردولتی و شهروندان اصفهانی واقع شده بود، با بی توجهی مديران شهری روبه رو شد. پیش از این هم دادگستری اصفهان به توقف عبور تونل مترو از زير خیابان چهارباغ رای داده بود.


محمد علی دادخواه در باره اين بخش از بيانيه می گويد: «متروی اصفهان با وجود آنکه دستور دادسرا داشته است، يک مشت قانون شکن آمده اند و گفته اند ما [از زير چهارباغ] عبور کرده ايم. نهايتا اينها بايد پاسخگوی ملت در حال حاضر و در طول تاريخ باشند که چرا ميراث فرهنگی را معتبر ندانسته اند.»

محمد علی دادخواه با اشاره به بيانيه های پيشين و تاکيد بر اين مسئله که اين بيانيه بحث در انطباق و انحراف از قانون دارد، بازتاب آن را مثبت پيش بينی کرده و می گوید: «ما فکر می کنيم موثر خواهد بود چون مردم می بينند که چه کسی مطابق قانون صحبت می کند، يعنی انطباق با قانون دارد و چه کسی از قانون می گريزد يعنی انحراف از قانون دارد، بحث ما بر سر انطبق و انحراف از قانون است. راجع به بيانيه های پيشين بارها شده است که ما حرفمان را زده ايم و بالاخره خردورزان جهان اين انديشه ها را تاييد کرده اند.»

اعتراض ها به «نقض حقوق بشر در ايران»، درحالی ست که ايران همواره اتهام نقض حقوق بشر را رد می کند و عملکرد دولت را در چارچوب قانون اساسی می داند.


XS
SM
MD
LG