لینک‌های قابلیت دسترسی

یکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۶:۵۷

دو انفجار به فاصله ای نزديک در روز دوشنبه و در محل بازرگانی و اقتصادی شيعه نشين در مرکز بغداد، به کشته شدن ۷۲ نفر و زخمی شدن حداقل ۱۳۴ نفر منتهی شد.


حکيم الزميلی، معاون وزير بهداشت دولت عراق در گفت و گو با خبرگزاری آسوشيتد پرس در بغداد، تعداد کشته ها و زخمی ها را تاييد کرده و خبر داده که ممکن است مصدومان ديگری نيز باشند که هنوز در آمار شمارش نشده باشند.


در اين انفجارها با کشته شدن دو تفنگدار دريايی آمريکا نيز همراه بود که هفته ای خونين را برای نيروهای نظامی آمريکا در عراق رقم زد.


نخستين انفجار نزديکی های ظهر و در بازار خريد و فروش دی وی دی و ابزار و لوازم دست دوم اتفاق افتاد و بمب مزبور در يک کيف دستی کار گذاشته شده بود. اين بازار که نام آن باب الشرقيه است، از شلوغ ترين و پر رفت و آمدترين محله های بغداد است.


به گزارش پليس، اين حمله ساعاتی پس از آن اتفاق افتاد که يک مرد مسلح به يک زن معلم که راهی محل کار خود در مدرسه دخترانه در محله خضرا، در غرب بغداد بود شليک کرد و وی را کشت.

بمب دوم در يک خودور کار گذاشته شده بود که در چند متری بمب اول و با اختلاف چند دقيقه منفجر شد.
پليس و مقامات بهداشت و امداد گزارش دادند که اين حمله ۷۲ نفر کشته و ۱۳۴ نفر مجروح برجای گذاشته است.


مجروحان به بيمارستان الکندی منتقل شدند و پرستاران و ماموران امداد مشغول مداوای آنها هستند که بسياری آسيب جدی ديده اند.


در همين محله و در ماه گذشته، يک عمليات انتحاری انجام شد که ۶۳ نفر در آن حمله کشته شدند.


به گزارش پليس، اين حمله ساعاتی پس از آن اتفاق افتاد که يک مرد مسلح به يک زن معلم که راهی محل کار خود در مدرسه دخترانه در محله خضرا، در غرب بغداد بود شليک کرد و وی را کشت.


روز گذشته نيز يک مدرسه هدف شليک خمپاره انداز قرار گرفت و يکی از مادرانی که فرزند خود را به مدرسه می برد در اين حمله کشته شد.


اين حمله های سنگين در حالی در عراق اتفاق می افتد که جورج بوش، رييس جمهوری آمريکا، هم نيروهای بيشتری به عراق فرستاده و هم قرار است به زودی در کنگره آمریکا سخنرانی سالانه خود را ايراد کند.


در حمله به يک هليکوپتر بلک هاوک در شمال بغداد که روز شنبه گذشته صورت گرفت، ۱۲ سرباز آمريکايی کشته شدند.


XS
SM
MD
LG