لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۵:۵۷

اعتراض هزار فعال مدنی به «فضا سازی» عليه شیرین عبادی


خانم شیرین عبادی از روزنامه های کیهان و خبرگزاری ایرنا شکایت کرده است.
حدود يک هزار نفر از فعالان سياسی و مدنی ايران، بيانيه ای را در محکوميت آنچه «فضا سازی رسانه ای عليه شيرين عبادی» خوانده شده است، امضا کرده اند.

در اين بيانيه که متن آن روز يکشنبه ۲۴ شهريور ماه در وب سايت دانش آموختگان ايران اسلامی (ادوار تحکيم وحدت) منتشر شد، آمده است که اخيرا شيرين عبادی، حقوقدان ايرانی و برنده جايزه صلح نوبل در سال ۲۰۰۳، مورد حمله برخی رسانه های «همسو با دولت» قرار گرفته است.

در متن اين بيانيه آمده است: «روزنامه کيهان و خبرگزاری دولتی ايرنا ... به دروغ پراکني های معناداری که جهت دهنده فضايی عليه خانم عبادی است روی آورده اند. در اين ميان آنچه مايه تاسف بيشتر است ورود علنی و غير قابل چشم پوشی خبرگزاری رسمی دولت جمهوری اسلامی، ايرنا، به اين صحنه است به نحوی که با طرح اخبار کاملا کذب، شديدترين حملات تخريبی عليه ايشان از سوی اين سازمان وابسته به دولت صورت گرفته است.»

ايرنا، در تاريخ ۱۶ مرداد ماه، با انتشار گزارشی به نقل از يک منبع آگاه اعلام کرد: «دختر شيرين عبادی حدود يک سال است که به فرقه ضاله بهاييت گرويده است.»

شيرين عبادی و فرزندش نرگس توسليان، يک روز پس از انتشار خبر ايرنا، اين اتهام را رد کرده و اعلام کردند که شيعه اثنی عشری هستند. اما ايرنا و روزنامه کيهان با انتشار گزاش ها و مقالاتی حملات خود را به شيرين عبادی ادامه دادند و شیرین عبادی را به «حمایت از بهاییان» متهم کردند.
شیرین عبادی علت حمله ایرنا و کیهان به خود را بر عهده گرفتن وکالت بهائیان بازداشت شده از سوی کانون مدافعان حقوق بشر اعلام کرده است.


در بيانیه فعالان مدنی و سياسی ايران، همچنين آمده است: «بر اساس اصول ۲۰، ۲۲ و ۲۳ قانون اساسی جمهوری اسلامی ايران و همچنين ماده سوم اعلاميه جهانی حقوق بشر حق برخورداری از امنيت قضايی و سياسی و حفظ حيثيت، جان و ساير حقوق انسانی آحاد ملت از جمله تعهدات داخلی و بين المللی نظام جمهوری اسلامی ايران محسوب مي شود. از اين رو ما به طور قاطع خواهان عملکرد نهادهای دولتی بر اساس وظايف قانونی ياد شده در پايان بخشيدن به تهديدات، جوسازي ها و دروغ پردازي ها عليه تمامی فعالان مدنی و سياسی و به ويژه سر کار خانم شيرين عبادی، در رسانه های عمومی هستيم.»

پيش از اين شيرين عبادی در گفت و گو با «راديو فردا» در پاسخ به اين پرسش که علت اتهام های ايرنا به او چيست، به بازداشت هفت نفر از بهاييان در ارديبهشت ماه گذشته اشاره کرده و گفته بود: «به دنبال مراجعه خانواده های بهاييان بازداشت شده به دفتر کار من و درخواست برای دفاع کانون مدافعان حقوق بشر از آنان، از سوی کانون به من و همکارانم، آقايان عبدالفتاح سلطانی و اسماعيل زاده، ماموريت داده شد تا وکالت آنان را بر عهده بگيريم.»

همچنين ماه گذشته، خبرگزاری های فارس و ايرنا با اشاره به يک کنفرانس درباره آموزش که سال گذشته توسط کانون مدافعان حقوق بشر با حضور شيرين عبادی برگزار شده بود از «قدردانی مرکز جهانی بهائيت» از شيرين عبادی خبر داده اند.

اين رسانه ها علت قدردانی را «حمايت شيرين عبادی از تحصيل دانشجويان بهايی در ايران» عنوان کرده اند.

پيام فضلی نژاد، نویسنده روزنامه کیهان هم، اوايل شهريور ماه در مقاله ای که در این روزنامه منتشر شد، شيرين عبادی را به جانبداری از محمد رضا پهلوی، شاه فقيد ايران متهم کرده بود.

به دنبال این حملات، شيرين عبادی اعلام کرده است که در شعبه ۱۲ کارکنان دولت از پيام فضلی نژاد، نويسنده روزنامه کيهان، خبرگزاری جمهوری اسلامی ايران، ايرنا، و روزنامه های ايران، رسالت و کيهان شکايت کرده است.

فروردين ماه گذشته هم پس از آنکه شیرین عبادی از دریافت نامه های تهديد آميز و تهدید به مرگ خود خبر داد، محمود احمدی نژاد به فرماندهی نيروی انتظامی دستور داد تا ضمن تامين امنيت شيرين عبادی، منشأ اين نامه ها را کشف و عوامل آن را به دستگاه قضايی معرفی کند.

در پی اعلام اين خبر نيروی انتظامی اعلام کرد که اسماعيل احمدی مقدم، فرمانده نيروی انتظامی ايران دستور حفاظت و پيگيری تهديد های انجام شده را صادر کرده است.
XS
SM
MD
LG