لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۴:۴۸

اعتراض گزارشگران بدون مرز به فیلترینگ


سایت خودی بازتاب در ایران فیلتر شده اشت.

سازمان «گزارشگران بدون مرز» با انتشار بیانیه ای به تشدید روند فیلترینگ سایت های اینترنتی در ایران اعتراض کرده و آن را مصداق نقض آزادی بیان دانسته است.


بیانیه «گزارشگران بدون مرز» تاکید دارد که جلوگیری از دسترسی به اطلاعات و سایت های اینترنتی در ایران تاحدی گسترش یافته که حتی یک وبسایت خبری حامی آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی نیز از این موج فیلترینگ در امان نمی ماند.


مقررات فیلترینگ


آیین نامه و مقرراتی که در آذرماه امسال از سوی هیات وزیران جمهوری اسلامی از جمله وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تدوین شد اکنون برای نخستین بار به شکل رسمی به اجرا گذاشته شده است.


سازمان «گزارشگران بدون مرز» در ابتدای بیانیه خود با اشاره به این آیین نامه و مقرراتی که دولت ایران تصویب کرد تاکید دارد که این مقررات با هدف آسان سازی روند کنترل شبکه اینترنت در ایران تهیه شد و حال برای نخستین بار همین مقررات توجیه و بهانه ای برای برخی مقامات ایرانی شده تا با اتکا به آن دسترسی به یک سایت منتسب به محافظه کاران یعنی سایت بازتاب را مسدود کنند.


سازمان گزارشگران بدون مرز به بسته شدن سایت های خبری چون وبلاگ نیوز و سایت بالاترین هم اعتراض کرده است

سازمان گزارشگران بدون مرز که مقر آن در پاریس است و دفاع از حقوق همه روزنامه نگاران و خبرنگاران در سراسر جهان را وظیفه خود می داند در ادامه می افزاید این تنها سایت بازتاب نیست که که دسترسی به آن از درون ایران ناممکن شده بلکه سایت های دیگری از قبیل فلیکر که صرفا یک صفحه برای نمایش عمومی عکس ها و دیگر تصاویر است هم به همین سرنوشت دچار شده است.


رضا معینی از سازمان گزارشگران بدون مرز در پاریس با اشاره به عملکرد ده ها خدمات دهنده سرویس های اینترنتی ( آی اس پی ها) درون ایران به رادیو فردا می گوید فیلترینگ در ایران محدود به یک یا دو سایت نیست.


آقای معینی می گوید:«پیش از آنکه سایت بازتاب هم بسته شود ما به فیلترینگ اعتراض داشتیم در همان موقع هم با صدور اطلاعیه ای این اقدام را محکوم کردیم.»


این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران، سایت های پربیننده و نه غیراخلاقی چون فلیکر، یو تیوب را هم فیلتر کرده است.


آقای معینی می گوید سازمان گزارشگران بدون مرز به بسته شدن سایت های خبری چون وبلاگ نیوز و سایت بالاترین هم اعتراض کرده است.


برخورد با خودی ها


آنچه به موج اخیر فیلترینگ و ممنوعیت دسترسی به سایت های اینترنتی در ایران تازگی داده، این است که حتی سایت خبری بازتاب وابسته به محسن رضایی عضو مجمع تشخیص مصلح نظام و سایتی که در واقع پشتیبان علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی است هم به تازگی فیلتر شده است.


رضا معینی:فیلترینگ سایت بازتاب را محکوم می کنیم اما این کار در قالب یک چارچوب است یعنی جنگ بین نیروهای محافظه کار و شدت گرفتن این جنگ که در طبقات قدرت در جمهوری اسلامی اتفاق می افتد

رضا معینی، از سازمان گزارشگران بدون مرز، ماجرای مسدود شدن سایت بازتاب برای کاربران درون ایران را ناشی از یک جنگ قدرت درمیان محافظه کاران جمهوری اسلامی می داند و به رادیو فردا می گوید:«فیلترینگ سایت بازتاب را محکوم می کنیم اما این کار در قالب یک چارچوب است یعنی جنگ بین نیروهای محافظه کار و شدت گرفتن این جنگ که در طبقات قدرت در جمهوری اسلامی اتفاق می افتد.»


سایت خبری بازتاب که از یک هفته پیش در ایران دسترسی به آن ممکن نیست در یکی از گزارش های اخیر خود ماجرای یک پرونده فساد اقتصادی بزرگ در دستگاه محمود احمدی نژاد را علنی کرده بود.


در واکنش به انتشار این گزارش بود که هیاتی که «گروه تعیین مصادیق پایگاه های غیرمجاز اینترنتی» نام دارد و وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است، بنا به آیین نامه مصوب دولت به عبور سایت بازتاب از خط قرمزهای نظام رای داد و دسترسی به آن را ممنوع کرد.


به گفته فیلترکنندگان سایت های اینترنتی در ایران، مدیران سایت ها باید پیشاپیش وبسایت خود را در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به شکل رسمی ثبت کنند تا از فیلترینگ در امان باشند اما بیانیه سازمان گزارشگران بدون مرز این خواست مقامات جمهوری اسلامی را محکوم کرده و می نویسد:« فارغ از آنکه که اجرای چنین خواستی ناممکن است این خواست زمینه ای استبدادی فراهم می کند تا هر مطلبی که برخلاف میل مقامات جمهوری اسلامی است، منتشر نشود.»


XS
SM
MD
LG