لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۰۱

تشديد سرکوب ها همزمان با پنجمین سال بازداشت رهبران بهایی در ایران


بازداشت و زندانی شدن رهبران بهاییان در ایران در حالی وارد پنجمین سال می شود که به گزارش انجمن جامعه بهاییان ایران، فشار و سرکوب ها بر جامعه بهاییان ایران، بیشتر و گسترده تر شده است.

ديان علایی، نماينده جامعه جهانی بهاییان در سازمان ملل در ژنو روز دوشنبه گفت: «از بچه‌های مدرسه تا سالمندان، از هفت رهبر بهایی تا روستایيان معمولی، هيچ شهروند بهایی در ايران از سرکوب ظالمانه و حساب‌شده‌ای که دولت ايران و مأمورانش پی در پی برنامه‌ريزی می‌کنند، در امان نيست.»

خانم علایی در بیانیه خود گفته است: «در ميان همه زندانيان عقيدتی که اکنون در زندان‌های ايران دوران محکوميت خود را می‌گذرانند، طولانی‌ترين حکم‌ها برای هفت مدير سابق، هر يک ۲۰ سال، صادر شده است.»

وی افزود: «اوضاع زندان، با غذای نامناسب و نبود بهداشت، بسيار سخت است و بيشتر آنها با بيماری‌های شديدی مواجه شده‌اند. در اين چهار سال، حتی به يک نفر از آنان هيچ ‌گونه مرخصی داده نشده، در حالی‌که طبق قانون در ايران هر زندانی بايد از آن بهره‌مند باشد.»

خانم علائی گفت: «امروز تبعيض کورکورانه و خرافه‌پرستی در ايران ريشه دوانده و آسيب ترميم‌ناپذيری به اسم و اعتبار اسلام وارد آورده. مابه هر گونه اقدام از طرف انسان‌های نيک‌خواه، چه در ايران و چه در اطراف جهان،که گستره و خشونت سرکوب را محکوم کند ملحق می‌شويم و از آن استقبال می‌کنيم».

در ۲۵ مارس ۲۰۱۲ نیز سنای آمريکا با صدور قطعنامه ای خواهان آزادی رهبران جامعه بهایی در ايران شد. به نوشته جامعه بهاییان، این هفت تن در گروهی غيررسمی به نيازهای معنوی و اجتماعی جامعه بهایی ايران رسيدگی می‌کرد.

فريبا کمال‌آبادی، جمال‌الدين خانجانی، عفيف نعيمی، سعيد رضائی، مهوش ثابت، بهروز توکلی، و وحيد تيزفهم، رهبران بهایی هستند که در ایرن دستگیر، محاکمه و به ۲۰سال زندان محکوم شدند.

به گفته جامعه بهاییان در ۳۳ سال گذشته حدود «۲۰۰ بهایی» در ایران اعدام شده‌اند. همچنین در حال حاضر «۱۱۲ بهایی» در زندان به سر می‌برند و پرونده قضایی «۳۰۰ بهایی» نیز همچنان در جریان است.

جامعه بهاییان گفته است : «در ارديبهشت ۱۳۹۰ منزل مسکونی حدود ۳۹ شهروندان بهائی که با مؤسسۀ عملی آزاد همکاری می‌کردند، مورد يورش هماهنگی‌ قرار گرفت و تعدادی افراد بازداشت شدند. از مدرسان دستگير شده کامران مرتضایی اکنون دوره پنج‌ ساله زندانی خود را سپری می‌کند؛ و محمود بادوام، نوشين خادم، فرهاد صدقی، رياض سبحانی و رامين زيبائی هر يک دوران چهارساله زندان خود را سپری می‌کنند.»
XS
SM
MD
LG