لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۵۳

کشتی حامل شکر برزیل به مقصد ایران در اقیانوس هند ربوده شد


عکس تزیینی است
گزارش ها حاکی است روز دوشنبه يک کشتی با محموله شکر که از برزيل راهی ايران بوده، در اقيانوس هند ربوده شده است. رويترز در گزارشی گفت اين کشتی ۲۳ سرنشين داشته و به احتمال زياد ربوده شدن اين کشتی کار دزدان دريايی سومالی است.

این گزارش می گوید بر اساس اعلام مرکز مانیتورینگ کشتیرانی بین المللی، کشتی «اگلانتین» ماه فوریه، ماه گذشته میلادی از ریودوژانیرو به مقصد ایران بارگیری کرده و حرکت کرده بود. مرکز مقابله با راهزنی دریایی ناتو اعلام کرد به احتمال زیاد ربودن این کشتی کار دزدان دریایی سومالی است.

هرچند کشتی های زیادی در نزدیکی خلیج عدن گرفتار دزدان دریایی سومالی در گذشته شده اند، اما این گزارش می گوید تا به حال سابقه نداشته که در این فاصله دور، راهزنان بتوانند عملیات خود را انجام دهند.

این گزارش همچنین می گوید کشتی هایی از ناتو، اتحادیه اروپا و حتی نیروهایی دریایی ایران در اقیانوس هند برای مقابله با راهزنان به گشتزنی مشغول هستند اما امکان این که بتوان به طور کامل امنیت خطوط کشتیرانی را حفظ کرد، وجود ندارد.

یک سخنگوی مرکز حفظ و امنیت خطوط دریایی ناتو به رویترز گفت: «اگر احتمال حمله دزدان دریایی سومالی درست باشد، این بار خیلی دورتر از محلی که به طور معمول عملیات دارند، حمله کرده اند.» آمریکا هم می گوید کشتی یاد شده تحت قرارداد با سازمان کشتیرانی ایران در حال حرکت بوده است. آمریکا سازمان کشتیرانی را در فهرست تحریم های خود قرار داده است.

سازمان بين المللی شکر در گزارشی برآورد کرده ايران در سال گذشته ميلادی ۲۰۱۱ و سال جاری ميلادی ۲۰۱۲، نياز به واردات نزديک به ۱.۶ ميليون تن شکر دارد. تحريم های مالی اخير آمريکا و اتحاديه اروپا، پرداخت پول برای خريد از خارج از کشور را دشوار کرده است.

اين گزارش می گويد کشتی اگلانتين که از برزيل راهی ايران بود، حامل ۶۳ هزار تن شکر بوده است. برزيل يکی از بزرگترين صادرکنندگان شکر در جهان است.

دزدان دریایی سومالی منطقه خلیج عدن را به یکی از خطرناکترین مناطق گذرگاه آبی جهان تبدیل کرده اند. شورای امنیت سازمان ملل طی قطعنامه ای، مجوز حمله به دزدان دریایی را صادر کرده است.
XS
SM
MD
LG