لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۰۹

بازداشت نماينده فدراسيون شطرنج ایران در مسکو


نماینده فدراسیون شطرنج ایران به دلیل در دست داشتن ارز اظهار نشده، دستگیر شده است.

محمد ابراهيم مداحی، رييس فدراسيون شطرنج جمهوری اسلامی ایران، روز دوشنبه خبر داد افشين تهرانی، رييس کميته آموزش اين فدراسيون، ۱۲ روز است که در زندان دادستانی مسکو به سر می برد و تاريخ دادگاه او نيز اعلام نشده است.


خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، به نقل از رييس فدراسيون شطرنج اعلام کرد افشين تهرانی به هنگام خروج از روسيه، در فرودگاه مسکو به دليل همراه داشتن مبلغ ۱۵ هزار دلار بدون اظهارنامه، بازداشت و به زندان دادستانی مسکو منتقل شد.


به گفته رييس فدراسيون شطرنج اين مبلغ توسط آقای تهرانی برای ثبت نامو شرکت شطرنج بازان ايرانی در مسابقات بين المللی«آیروفلوت» مسکو حمل می شد.


به گفته آقای مداحی، به دليل آن که انتقال ارز از بانک های ایرانی برای شرکت در اين رقابت ها امکان نداشت، فدراسيون چند روز جلوتر، تهرانی را به عنوان نماينده، با مبلغ مورد نياز به مسکو فرستاد.


رييس فدراسيون شطرنج، ياد آور شده صادر نکردن رواديد برای حضور شطرنج بازان ايران در رقابت های مسکو از سوی مقام های روسی، بر اثر تنبلی و کم کاری فدراسيون شطرنج روسيه بوده است.


وی در ادامه گفت:«متاسفانه فدراسيون شطرنج روسيه از همان ابتدا حرکت ضعيفی در خصوص صدور رواديد شطرنج بازان ایران برای شرکت دراين رقابت ها داشت و خيلی دير اقدام کرد.


به دليل آن که انتقال ارز از بانک های ایرانی برای شرکت در اين رقابت ها امکان نداشت ، فدراسيون چند روز جلوتر، تهرانی را به عنوان نماينده، با مبلغ مورد نياز به مسکو فرستاد

آقای مداحی، علت حاضر نبودن تیم شطرنج ایران در این رقابت ها را کم کاری بخش کنسولی سفارت روسيه درايران می داند که با توجه به دير ارسال شدن نامه فدراسيون شطرنج روسيه، برای شطرنج بازان ایرانی، ويزا صادر نکرده است و تيم نتوانست به اين رقابت ها برود.


ابراهیم مداحی در مورد چگونگی بازداشت و زندانی شدن افشين تهرانی می گويد:«با توجه به امکان نداشتن حضور شطرنج بازان در مسابقه های مسکو، تهرانی می بايست به ايران بازگردد و هنگام خروج از روسيه در فرودگاه مسکو به دليل اين که به هنگام ورود به اين کشور داشتن اين مبلغ ارز را اظهار نکرده بود، بازداشت شد».


مداحی تاکيد کرد:«تهرانی با اين نيت که اين پول را برای ثبت نام شطرنج بازان حمل می کند، به هنگام ورود به روسيه داشتن اين مبلغ ارز را اظهار نکرده بود».


با زندانی شدن تهرانی در مسکو تا کنون از سوی وزارت امورخارجه و سفارتجمهوری اسلامی در مسکو و همچنين سازمان تربيت بدنی، مکاتبه ها و اقداماتی برای آزادی نماينده فدراسيون شطرنج انجام گرفته که بی نتيجه بوده است.


رييس فدراسيون شطرنج می گويد:«سفارت جمهوری اسلامی ايران در مسکو از فدراسيون شطرنج روسيه درخواست کرده گواهی کند افشین تهرانی میهمان اين فدراسيون بوده، «ولی متاسفانه فدراسيون شطرنج روسيه حاضر به انجام اين کار نشده است» . تمامی دستگاه ديپلماسی ايران تلاش خود را انجام داده اند ولی تاکنون نتيجه ای نداشته و حتی زمان دادگاه تهرانی نيز مشخص نيست».


آقای مداحی با گلایه از فدراسيون شطرنج روسيه، گفت:«فدراسيون شطرنج تلاش خود را تا آزادی تهرانی ادامه خواهد داد، ولی توقع داریم وزارت امور خارجه فعاليت بيشتری انجام دهد.


صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG