لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸ تهران ۲۱:۳۴

رویترز: هند ۶۰ هزار تن شکر به ايران صادر می کند


خبرگزاری رويترز در گزارشی اختصاصی می نويسد هند قرارداد فروش و صادرات ۶۰ هزار تن شکر خام به ايران را نهايی کرده که جدی ترين خريد خارجی ايران از زمان اعمال تحريم های جديد آمريکا و اتحاديه اروپا در چند ماه اخير است.

اين گزارش می گويد اولين محموله از اين قرارداد به وزن ۱۹ هزار و ۸۰۰ تن در بندر مومبای يا بمبئی، آماده ارسال است و قرار است تا ماه آينده، تمامی اين محموله تحويل ايران داده شود.

منابع دولتی و رسمی به رويترز گفته اند مشکلی در راه اين معامله نيست و حتی هند آماده است شکر بيشتری به ايران بفروشد. هند پس از برزيل، دومين توليد کننده بزرگ شکر محسوب می شود. اين گزارش حاکی است ايران نياز دارد تا ماه سپتامبر سال جاری ميلادی، شهريورماه سال آينده، حدود ۳۲۴ هزار تن شکر خام وارد کند.

سازمان جهانی شکر که مقر آن در لندن است در گزارشی می گويد ايران در سال ۲۰۱۰ نزديک به ۱.۸ ميليون شکر و مواد شيرين کننده خريده و انتظار می رود در سال ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ به حدود ۱.۶ ميليون شکر خام نياز داشته باشد.

هند پس از چين، دومين خريدار اصلی نفت ايران محسوب می شود که نزديک به ۱۱ ميليارد دلار از ايران نفت خريداری می کند اما در مقابل فقط ۲.۷ ميليارد دلار به ايران صادرات دارد. هند همچنين توافق کرده نزديک به نيمی از پول خريداری نفت از ايران را به روپيه بپردازد.

تحريم های بانکی و مالی آمريکا و اتحاديه اروپا عليه ايران در ماه های گذشته تشديد شده و انتقال پول را در خريد و فروش های خارجی برای ايران دشوار کرده است.

گزارش رويترز می گويد به تازه گی هياتی از نمايندگان دولت هند برای تقويت روابط اقتصادی دو طرفه به تهران سفر کرده ولی بدون نتيجه خاصی به هند بازگشته است. منبع رويترز می گويد قرارداد خريد شکر ياد شده به دلار است و از راه يک بانک واسطه در دبی، پول آن حواله می شود.

به نوشته رويترز، به دليل دشواری های مالی در انتقال پول، طرف های معامله در ايران از چند واسطه در دبی برای انتقال پول استفاده می کنند. اين گزارش همچنين می گويد خريد برنج هند از سوی ايران، که جدی ترين خريدار برنج هندی محسوب می شود، از همين راه هنوز ادامه دارد.

منابع رويترز می گويند در مورد محموله شکر ياد شده، واسطه ها از قبل پول را توانسته اند از ايران خارج کرده و تحويل خريدار دهند و مشکلی برای انتقال آن نداشته اند.

«آرويند مهتا»، مديرکل وزارت بازرگانی هند که اخيرا در راس هيات بازرگانی ۸۰ نفره به ايران رفته، گفته است که حجم بازرگانی دوجانبه ايران و هند که هم‌اکنون ۱۵ ميليارد دلار است قرار است تا چهار سال آينده به ۲۵ ميليارد دلار افزايش يابد.

«رائول کهولار» دبير وزارت اقتصاد هند ماه گذشته با اعلام خبر اعزام هيات بازرگانی هندی به ايران گفته بود که فرصت های تجاری عظيمی برای هند در ايران وجود دارد. وی اظهار اميدواری کرده بود که ايران با پرداخت ۴۵ درصد از نفت صادراتی به هند از طريق روپيه، واحد ارز هند، موافق کند.

شبکه اطلاع رسانی بانک و بيمه ايران، بينا، نيز طی گزارشی اعلام کرده است نمايندگانی از دو بانک پارسيان ايران و «يوسی‌او» (UCO) هند نيز در اين ديدارها شرکت و آخرين نتايج توافقات اين دو بانک برای تسهيل تجارت ميان دو‌کشور را تشريح کردند.

احمد سبحانی مديرکل غرب آسيای وزارت امور خارجه ايران نيز در اين ديدارها با بيان اين ‌که «قرن ۲۱ قرن آسيا است»، گفته بود طبق توافقات صورت گرفته ميان دولت‌های دو کشور، دادوستد بازرگانی ميان ايران و هند از اين پس با روپيه انجام می‌شود.
XS
SM
MD
LG